Ako zastaviť kašeľ a popasovať sa s nádchou?

Ako zastaviť kašeľ a popasovať sa s nádchou?
Zdroj: Omron
Bratislava 28. november 2017 - Sychravo, daždivo, sopľavo... Presne tak je vo väčšine domácností – nielen tam, kde sú deti, ale aj v rodinách alergikov, astmatikov a ľudí, ktorí počas vykurovacej sezóny trpia pri pobyte v suchom vzduchu dýchacími ťažkosťami.   
 
Krátkodobá úľava
Pri nachladnutí mnohí používajú metódu „naparovania“ nad hrncom s vriacim bylinkovým odvarom. Najmä u detí je to veľmi nebezpečné, lebo sa môžu ľahko obariť. Navyše, naparovanie nie je dobré pre každého. Najčastejšie používaný harmanček alebo mäta síce prinášajú rýchlu úľavu, no nie sú vhodné pre palinových alergikov (tí by mali používať iba soľ). H armanček vysušuje sliznicu, ktorá častým naparovaním stráca svoju prirodzenú obranyschopnosť. Do tretice – okrem toho, že naparovanie nad hrncom je nepohodlné, nepríjemné a nepraktické, existuje ešte jeden dôvod, prečo by ste ho mali nahradiť účinnejšou metódou – inhaláciou. Čiastočky horúcej pary sú príliš veľké , aby prenikli do spodných častí dýchacích ciest. Pomôžu vám teda krátkodobo pri nádche a upchatom nose, ale ostatné dýchacie ťažkosti nevyriešia. Na komplexnú liečbu ochorení dýchacích ciest je vhodná efektívna metóda, ktorú môžete praktizovať doma.

Skúste to bez hrnca
Bežné tlakové kompresorové inhalátoryposkytujú už mnoho rokov spoľahlivú pomoc pri liečbe väčšiny respiračných ochorení. Je to vďaka rozprašovaniu roztoku s obsahom liečivej látky do formy veľmi jemného aerosólu. Ten rýchlo prenikne hlboko do pľúc a poskytuje úľavu. Inhalátor pomocou tlaku vzduchu vytvára jemnú hmlovinu izbovej teploty. Rozptýlené častice sú z fyzikálneho hľadiska menšie ako čiastočky horúcej pary - majú správnu veľkosť , aby sa pri vdychovaní dostali až do najspodnejších častí dýchacích ciest, priamo až k pľúcnym alveolám. Preniknú tak nielen cez horné, ale aj stredné a dolné dýchacie cesty.

 
Patrí do domácej lekárničky
Pri vdychovaní aerosólu z inhalátora dochádza k zvlhčovaniu sliznice a znižuje sa tvorba hlienu v dýchacích cestách. Zároveň sa stáva redším, preto sa ľahšie vykašliava. A čo je najlepšie, zaobídete sa bez mnohých medikamentov, ktoré ste doteraz pri každej nádche, chrípke či prechladnutí na uvoľnenie dutín používali – do inhalátora stačí naliať malé množstvo liečivej minerálnej vody, akú bežne kúpite v lekárni či v supermarkete. Najnovšie modely  inhalátorov sú praktické, nenáročné na údržbu a ľahko sa obsluhujú. Poskytujú okamžitú úľavu pri celom rade respiračných ochorení. Ich pomoc oceníte najmä počas bezsenných nocí, ktoré vám pripraví neutíchajúci kašeľ u detí. Domáci inhalátor je skvelá investícia, ktorú by ste mohli zvážiť najmä teraz v predvianočnom období – je to praktický darček pod stromček pre celú rodinu. Viac o výhodách inhalácie nájdete aj na www.inhalovanie.sk.  

 
Zdroj: Dana Krommelová

Dátum zverejnenia: