Pri výbere povolania myslite aj na svoje zdravie!

Pri výbere povolania myslite aj na svoje zdravie!
Zdroj: DoktorPRO
Bratislava, 27.marec 2018 - Málokto z nás premýšľa nad následkami, ktoré môže zapríčiniť nami zvolené povolanie. Naša profesia a zdravie sú navzájom prepojené, pričom tento vzťah je takpovediac obojstranný. Pevné zdravie má pozitívny vplyv na efektivitu a produktivitu našej práce. Práca, ktorá prináša človeku spokojnosť a poskytuje príležitosti pre sebarealizáciu, zároveň pozitívne ovplyvňuje náš fyzický a psychický stav. Avšak práca, ktorá neprináša potešenie, oberá človeka nielen o čas, vitalitu a energiu, ale taktiež poškodzuje jeho zdravie. Pri výbere našej pracovnej činnosti je potrebné mať na zreteli dve dôležité veci. V prvom rade by sme sa mali pokúsiť o zhodnotenie zdravotného stavu nášho organizmu a následne posúdiť a projektovať naň požiadavky danej oblasti, v ktorej plánujeme pracovať. Predtým, ako sa rozhodneme, je potrebné taktiež uvážiť, či nám zvolené povolanie prinesie radosť a spokojnosť, alebo nás oberie o sily a naše zdravie.

Väčšina z nás má takzvané "sedavé" zamestnanie. Každý deň stále viac ľudí sadá za počítače a trávi pri obrazovke aj 8 hodín denne. Každodenne napríklad narastá aj počet vodičov / šoférov – tí, ktorí si zvolili toto povolanie, by mali mať obzvlášť na pamäti naše rady.

Hemoroidy patria na zoznam ochorení, ktoré sú spôsobené „sedavými“ zamestnaniami. Pri dlhodobom sedení sa krv hromadí v panvovej oblasti. Prílev krvi spôsobuje zväčšenie hemoroidálnych uzlov a ich následné vypadnutie von. Ochorenie sa nemusí prejavovať akýmikoľvek príznakmi počas pomerne dlhej doby. Ale aj najmenšie nepohodlie v tejto časti nášho tela môže vyvolať u človeka neprijemné pocity. Zvyčajne bijeme na poplach už vtedy, ak sa počas návštevy toalety dostavia nepríjemné pocity a silné bolesti, prípadne keď na toaletnom papieri sú vidieť stopy krvi. Aj napriek tomu, že takmer každý z nás je schopný adekvátne posúdiť situáciu a bezodkladne sa obrátiť na proktológa, málokto tak urobí a využije možnosť konzultovať tento problém s odborníkom. Hemoroidmi sú v rovnakej miere postihnutí tak muži, ako aj ženy. Najčastejšie sa táto choroba prejavuje u ľudí vo veku od 30 do 50 rokov.

Riziko výskytu hemoroidov je veľmi vysoké! Hemoroidmi trpí približne 90 percent ľudí, ale tí, ktorí majú sedavé zamestnanie, sú obzvlášť náchylní k tomuto ochoreniu. Samozrejme, nie vždy je možné zmeniť povolanie, resp. charakter našej pracovnej činnosti. Čo teda máme v takom prípade robiť? Riskovať svoje zdravie?! Vôbec nie! Je potrebné riadiť sa niekoľkými jednoduchými odporúčaniami a nevnímať ich ako únavnú činnosť a „nutné zlo“, ale spraviť z nich každodenný  zvyk. Postačí aj, keď si aspoň každú hodinku trošku zacvičíme, poprechádzame sa, pootáčame boky a urobíme niekoľko drepov.

Preto využívajte napríklad možnosť prejsť sa do iného oddelenia pre papiere, prípadne nahraďte telefonát s kolegom ľahkou prechádzkou do jeho kancelárie. K týmto tipom pridajte zdravú výživu, najmä vylúčte jedlo, ktoré spôsobuje zápchu alebo hnačku. Môžete tak minimalizovať pravdepodobnosť vzniku hemoroidov.

Lekár - proktológ DoktorPRO Bratisl а va , MUDr. Július Muranský:
– mali by ste vedieť jednu vec – pokiaľ vaša profesia spadá medzi tzv. „sedavé“ zamestnania, alebo napríklad, ak množstvo času počas pracovnej doby trávite v stoji, patríte do rizikovej skupiny a pravdepodobne ste v porovnaní s ostatnými ešte viac náchylní k ochoreniu, o ktorom práve hovoríme. Preto už pri jeho prvých príznakoch je potrebné objednať sa u proktológa. Hemoroidy je možné liečiť v ktoromkoľvek štádiu, ale liečba pokročilých štádií hemoroidov môže byť výrazne problematickejšia a komplikovanejšia, a to z dôvodu výskytu bolestivých pocitov u pacienta a nemožnosti aplikovať moderné metódy liečby, ktoré praktizuje naša klinika.

Pokiaľ nemáte dostatok informácií alebo nie ste presvedčení, že sa môžete bez operácie zbaviť choroby, ktorá Vás trápi celý život, vytočte telefónne číslo kliniky 0-800-200-000 . Objednajte sa k proktológovi, absolvujte vyšetrenie a dozviete sa, koľko návštev lekára si vyžaduje Váš stav, aby ste sa uzdravili. Klinika sa zaoberá aj liečbou trhlín konečníka.

Zdroj: DoktorPRO

Dátum zverejnenia: