Inkontinencia od A po Z – 2. časť seriálu

Inkontinencia od A po Z – 2. časť seriálu
Zdroj: Seni
Jednotlivé typy inkontinenčných pomôcok – ktoré sú tie pravé?
Po presnom určení stupňa inkontinencie a potrebnej absorpcii nasleduje výber vhodného typu zdravotníckej pomôcky.
Pri výbere inkontinenčných pomôcok sa môžete riadiť 4 základnými typmi, ktoré však môžu mať ďalšie špeciálne kategórie:Riešenie pre ženy a mužov

1. Urologické vložky
2. Anatomicky tvarované vkladacie plienky
3. Plienky s regulovateľnými pásikmi
4. Plienkové nohavičky (aj navliekacie)

Náš tip: Vhodnou kombináciou zdravotníckych pomôcok, ktoré sú kvalitné a zároveň finančné dostupné (napr. pomôcky Seni) môžete využívať príspevok poisťovne naplno a pritom si zabezpečiť dostatočné množstvo zdravotníckych pomôcok bez ďalšieho dokupovania.


Pomocou mikčného denníka, určenia parametrov prijatých i vylúčených tekutín a sledovania vlastného tela lekár presne určí vhodné inkontinenčné pomôcky, ktoré budete používať. Na zorientovanie vám ponúkame ich stručný prehľad:

1. Urologické vložky - používajú sa pri ľahších až stredných formách inkontinencie, najmä u žien. Najmenšie z nich sa tvarom a veľkosťou podobajú menštruačným vložkám a dokážu spracovať od 70 do 500 ml moču. Väčšie typy vložiek majú anatomický tvar, rozmery do cca 20x40 cm a saciu schopnosť do cca 900 ml. Fixujú sa o bielizeň samolepiacim pásikom, príp. elastickými sieťkovými fixačnými nohavičkami.
Vložky pre mužov - majú špeciálny tvar, existujú rôzne typy v savosti  od 200 až po 900 ml. Fixujú sa prilepením o spodnú bielizeň, alebo elastickými sieťkovými fixačnými nohavičkami.

2. Anatomicky tvarované vkladacie plienky - používajú sa pri stredných a ťažších formách inkontinencie žien i mužov. Sú určené najmä pre mobilných pacientov. Majú anatomický tvar, pri výbere vhodnej veľkosti nie sú podstatné rozmery pacienta, ale požiadavky na absorpciu. Existuje viacero rôznych veľkostí (od cca 28x54 cm po cca 36x70 cm) v savosti od 1100 až do 4000 ml. Fixujú sa pomocou fixačných nohavičiek.

3. Plienky s regulovateľnými pásikmi - priedušné plienky s regulovateľnými páskami sú vhodným riešením pre osoby so strednou a ťažkou inkontinenciou. Ideálne sa prispôsobia tvaru tela (okrem regulovateľných pások zvyčajne majú aj elastické sťahovače v oblasti pása, a to vpredu i vzadu).

4. Plienkové nohavičky (aj navliekacie) - používajú sa pri stredných až najťažších formách inkontinencie. Sú určené najmä pre nemobilných pacientov. Existuje 5 rôznych veľkostí a viacero alternatív savosti. Pozrite si tabuľku s veľkosťami:
 
VeľkosťObvod bokov v cmSavosť v ml
X-Small40 – 701400 - 1600
Small50 – 801100 - 2200
Medium70 – 1201500 - 3600
Large100 - 1502000 - 4100
X-Large110 - 1702600 - 4100
 
Do skupiny plienkových nohavičiek sa zaraďujú aj navliekacie plienkové nohavičky, ktoré sú určené najmä pre mobilných užívateľov. Sú k dispozícii v 5 veľkostiach (s mierne odlišnými obvodmi bokov pre jednotlivé veľkosti) a so savosťou 600 až 2000 ml.Na výbere správnej veľkosti záleží
Výber produktu nie je len otázkou kategórie výrobku, ale aj otázkou správnej veľkosti. Nesprávne zvolená veľkosť môže priniesť finančné straty, ale aj zdravotné problémy. A prečo je to tak?
Príliš malá plienka môže odierať pokožku a spôsobiť nepríjemné odreniny v páse alebo na slabinách. Zároveň môže spôsobiť podráždenie pokožky, ktoré sa v prípade ležiacich osôb pretvorí na ťažko sa hojace rany.Príliš veľká plienka môže voľne visieť na pacientovi, čo pravdepodobne spôsobí bočné vytekanie, ktoré nielenže značne znižuje komfort pacienta, ale ešte aj zvyšuje náklady na pranie.
Často sa stáva, že pacient alebo rodinný príslušník siahne po väčšej plienke, lebo si mylne myslí, že bude mať väčšiu savosť. Správnym riešením je však vybrať produkt v správnej veľkosti, ale so zvýšenou savosťou.
 
Kde ich nájdete a ako za ne zaplatíte?
Inkontinenčné pomôcky sú k dispozícii v lekárňach a vo výdajniach zdravotníckych potrieb. V prípade, že máte odporúčanie odborníka a predpísané množstvo pomôcok je v súlade s finančným limitom, potom nedoplácate nič. Ak potrebujete pomôcok viac, než koľko je možné získať v rámci finančného limitu, zaplatíte iba alikvotnú čiastku, ktorá prekračuje hradený mesačný limit. Jednotlivé druhy poskytovaných pomôcok je možné kombinovať až do výšky príslušného finančného limitu, na každý druh pomôcky však musí byť vypísaný samostatný poukaz.
 
Na záver
Aj s problémom ako je inkontinencia sa dá popasovať s ľahkosťou a bez pocitu hanby. Je dôležité vedieť, na čo máte nárok, čo si môžete zvoliť a vybrať a čo je vhodné práve pre vás. Preto čítajte pozorne a vyberajte múdro!
 
Zdroj: Seni

Dátum zverejnenia: