korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Čo je „CT a MR“ vyšetrenie a aký je medzi nimi rozdiel?

Čo je „CT a MR“ vyšetrenie a aký je medzi nimi rozdiel?
Zdroj: UNION
Asi každý z nás sa už niekedy stretol so skratkou „CT-čko“, alebo „MR-ko“. Viete rozoznať, ktoré vyšetrenie na čo slúži a ako funguje? Máte obavy z týchto vyšetrení? Čo všetko dokáže lekár z vyšetrení naozaj zistiť? Prečo sa na vyšetrenia čaká niekoľko týždňov? O tom, ako fungujú tieto vyšetrenia, ako pomáhajú, prečo pacient nie je vyšetrení hneď a či sú vaše obavy z vyšetrenia na mieste sa dozviete v článku, len čítajte ďalej...
 
Na čo slúžia vyšetrenia? Sú vaše obavy opodstatnené?
Vďaka CT a MR vyšetreniu môže lekár vidieť telo z vnútra,  všetky organy, kosti, kĺby, cievy a tkanivá. Pri týchto vyšetreniach sa nemusíte ničoho báť. Vyšetrenia sú bezbolestné. Základným rozdielom medzi CT a MR vyšetrením je spôsob, akým prístroj vytvorí čiernobiely obraz vášho tela.
 
Ako prebieha CT vyšetrenie?
CT je počítačová tomografia, ľudovo nazývaná aj „cétéčko“. Vyšetrenie funguje na princípe využívania ionizujúceho žiarenia, podobne ako röntgen, známe pod skratkou RTG a počítača pre vytvorenie obrazu. Oproti štandardnému RTG je CT oveľa presnejšie. Prístroj vyzerá ako tunel, ktorý je prepojený s počítačom. Tým, že CT dokáže ľudské telo zobraziť v jednotlivých vrstvách, pomáha odhaľovať ťažko zistiteľné vnútorné zmeny. Vyšetrenie trvá v priemere 10 až 20 minút. Pomocou CT sa dajú  diagnostikovať nádory, úrazy, zápaly, vnútorné krvácanie, metastázy, zložité zlomeniny. Lekár dokáže zistiť do akej miery je liečba alebo bola operácia úspešná či neúspešná. CT sa využíva aj na presné riadenie odberu vzoriek tkanív, posúdi priechodnosť ciev, alebo pomáha aj v presnom plánovaní ožarovania.
V minulom roku Union zdravotná poisťovňa uhradila svojím poistencom 51 835 CT vyšetrení pre 20 777 pacientov v celkovej hodnote až 2 689 756 €. Najčastejšími vyšetreniami bolo CT hlavy, CT brucha a CT chrbtice (medzistavcové priestory). Union spolupracuje so 79 zmluvnými CT pracoviskami pre udržanie najskorších termínov pre svojich poistencov.
 
Ako prebieha MR vyšetrenie?
MR je magnetická rezonancia, ľudovo nazývaná „emerko“. Vyšetrenie funguje na princípe pôsobenia magnetického poľa (za pomoci silného magnetu) a rádiových vĺn. V porovnaní s CT vyšetrením nezaťažuje organizmus ožarovaním, a preto je vhodný najmä pre deti a tehotné ženy (avšak prvom trimestri sa neodporúča). MR vyšetrenie nemôžu podstúpiť pacienti s kovovými a elektronickými implantátmi (napr. inzulínová pumpa, kardiostimulátor, niektoré náhrady kĺbov). Vyšetrenie prebieha rovnako ako pri CT vyšetrení. Jediným rozdielom je hluk, ktorý MR zariadenie vydáva v podobe klopkania až buchotu jednotlivých súčiastok. Samozrejme sluch pacienta je chránený slúchadlami, za pomoci ktorých môže lekár s pacientom komunikovať počas vyšetrovania. Vyšetrenie trvá o niečo dlhšie, prevažne 20 až 40 minút. Táto technológia sa využíva predovšetkým pri skleróze multiplex, epilepsii, migréne, porážke a nádoroch hlavy, taktiež však pri problémoch s chrbticou, žlčníkom a pankreasom. MR slúži aj na diagnostikovanie poškodenia kĺbov, opuchu alebo zápalu, problémov s prietokom krvi a pri zložitých nádorových operáciách mozgu.
 
MR vyšetrenie v minulom roku absolvovalo viac ako 19 000 pacientov poistených v Union zdravotnej poisťovni v celkovej hodnote 3.5 mil. €. Najčastejšie využili MR pracovisko pre vyšetrenie hlavy, chrbtice a muskuloskeletálneho systému (svaly a kosti). Vyšetrenie môžu poistenci Union zdravotnej poisťovne absolvovať v jednom zo 49 zmluvných MR pracovísk s garanciou čakacej doby maximálne do troch týždňov. V prípade, že poistencovi je navrhnutý neskorší termín, môže kontaktovať zdravotnú poisťovňu prostredníctvom telefónu 0850 003 333 na nájdenie lepšieho termínu.
 
Všetko o výhodách Union zdravotnej poisťovne nájdete aj na www.union.sk/vyhody
 
A prečo sa tak dlho čaká na CT a MR vyšetrene?
Napriek tomu, že CT a MR sa používajú už niekoľko rokov, stále sú považované za novodobé moderné technológie, o ktorých je čoraz väčší dopyt. Keďže CT a MR dokáže odhaliť veľmi veľa zdravotných problémov a zároveň sú nápomocné aj počas liečby využívajú sa takmer všetkými medicínskymi špecialistami. Každoročne stúpa počet požiadaviek na tieto špeciálne vyšetrenia nielen zo strany lekárov, ale aj zo strany samotných pacientov. Na Slovensku v porovnaní r. 2015 a 2016 vzrástol počet CT vyšetrení o 34 000 (celkovo bolo vykonaných 881 271 CT vyšetrení) a počet MR vyšetrení o viac ako 25 000 (celkovo bolo vykonaných 333 599 MR vyšetrení). Vyšetrenia sú obmedzené aj počtom rádiológov, ktorý dokážu obsluhovať dané prístroje a popísať výsledky vyšetrení. Na čakaciu dobu má vplyv aj kapacity daného pracoviska, pretože denne napr. CT pracovisko dokáže vyšetriť max. 20 – 25 pacientov a zároveň musí mať rezervu aj pre prípadné akútne prípady. Dĺžku čakania môžu ovplyvniť aj zdravotné poisťovne prostredníctvom pridelených finančných prostriedkov, ale manažment objednávania pacientov na vyšetrenie rieši každé takéto špecializované pracovisko samostatne na základe svojich kapacít.

Zdroj: UNION

Dátum zverejnenia: