Vieme ako pretaviť heslo „I have a dream“ na skutočnosť

Vieme ako pretaviť heslo „I have a dream“ na skutočnosť
Zdroj: Pixabay.com
Michal je mladý 30-ročný podnikateľ zo Žiliny. Má svoj sen, jasnú predstavu, kde sa chce vo svojom pracovnom živote posunúť. Momentálne síce pracuje ešte na full-time, ale vie, že to je len otázka času, kedy dá výpoveď a pustí sa naplno do uskutočnenia svojho sna. Vo svojom voľnom čase a po nociach na tom pracuje, rozvíja dennodenne svoje myšlienky, ktoré mu postupne naskakujú, plánuje a dopĺňa svoj „to do list“.

Nemusí byť však na všetko sám. Slovenská sporiteľňa so svojím Programom pre začínajúcich podnikateľov a s tímom odborníkov mu vie poskytnúť nestranný názor, či má jeho nápad šancu prežiť v konkurenčných podmienkach a dokáže ho aj uživiť. Vedia mu dať návod na to, ako otestovať nápad v malom, vychytať všetky prípadné nedokonalosti a čo je hlavné, poradia mu, ako získať financie a naštartovať svoj nový biznis.

Postup je veľmi jednoduchý. Stačí vyplniť kontaktný formulár na stránke www.zacinamepodnikat.sk , pár vetami popísať svoj podnikateľský zámer a čo je potrebné prefinancovať. Slovenská sporiteľňa, ako banka s mnohoročnými skúsenosťami, si zároveň uvedomuje, že začínajúcich podnikateľov môže odradiť vymýšľanie plánov a najmä administratíva. Biznis plán si však budú vedieť poľahky vypracovať ako Michal, na základe toho vzorového. Je potrebné porozmýšľať vopred, koľko vie začínajúci podnikateľ použiť vlastných zdrojov na podnikanie, koľko by sa mu zišlo cez úver, prípadne či vie využiť aj iné zdroje.

Zisk náš každoročný
Samozrejme, každý podnikateľ a rovnako aj Michal, chce nastaviť svoju firmu tak, aby mu prinášala každoročne zisk. Je potrebné si vedieť zodpovedať také otázky ako napr.:
  • Aký biznis robíte alebo plánujete a čím budete jedineční?
  • Prečo ste sa rozhodli pre tento biznis? Aké máte skúsenosti?
  • Komu budete produkt alebo službu predávať?
  • Z čoho plynie zisk z vášho podnikania?Iba skvelý nápad na rozvinutie celého podnikateľského potenciálu nestačí. Odborníci zo Slovenskej sporiteľne už roky pomáhajú začínajúcim podnikateľom naštartovať či podstatne rozšíriť ich podnikanie. Vedia však aj zreálniť predstavy a odporučiť potenciálnym podnikateľom, že ich zámer by mali ponechať len na hobby úrovni. Pokiaľ totiž výdavky ďaleko prevyšujú predpokladané príjmy a nie je v dohľadnej dobe možné počítať so ziskovým či vyrovnaným rozpočtom, je zbytočné sa do podnikania vôbec púšťať. Vo svojich začiatkoch mnohí podnikatelia zvažujú či otvoriť živnosť či eseročku, a aj v tomto prípade je budúcim podnikateľom k dispozícii Slovenská sporiteľňa. 

Nie nadarmo sa hovorí: „vyskúšaj si to najprv v malom!“. Michalovi bolo umožnené si otestovať nápad v malom na prvých potenciálnych klientov cez jeho rodinu a v banke. Zúčastnil sa zaujímavých konzultácií  a podujatí, rozprával sa s potenciálnymi obchodnými partnermi a našiel rôzne formy crosspromo.

Pri začiatkoch zvyknú podnikatelia lietať hlavou v oblakoch, treba však ostať nohami riadne na zemi. Je dôležité zvážiť všetky riziká podnikania a ako ich riešiť. Absolútnou nevyhnutnosťou je spoliehať sa len na písomne uzatvorené dohody a spolupráce a určite je potrebné počítať aj s dlhšou splatnosťou faktúr. Nič však nie je neriešiteľné a s tvorbou rezervy na nečakané situácie alebo nové príležitosti (však sa snažíme myslieť hlavne pozitívne), sa zvládnu aj tie zo začiatku neprekonateľné prekážky. Určite bude potrebné popasovať sa aj s nejakou tou nevyhnutnou zákonnou byrokraciou. Ani to však nemôže byť brzdou v naštartovaní nového úspešného biznisu. Vyskúšajte napríklad odborníkov z www.edumio.sk a zistíte, že tieto „prekážky“ hravo zvládnete. Aj Michal sa úplne stotožnil s tým, že načo robiť v biznise chyby, ktoré už urobili ostatní. On sa z nich už len učí.

Na záver snáď už len toľko, ak máte svoj sen, a bojíte sa urobiť prvý krok, je to úplne normálne. Vyskúšajte konzultáciu zdarma k začiatku podnikania zistíte, ako pretaviť heslo „I have a dream“ na skutočnosť.

Viac o tom ako Slovenská sporiteľňa môže podporiť aj vaše začínajúce podnikanie – vzdelávaním ohľadom biznis plán a plánu hospodárenia, ako aj financovaním vášho biznis plánu nájdete na www.zacinamepodnikat.sk .
 
ZDROJ: SLSP

Dátum zverejnenia: