Ako si splniť sen nielen o vlastnom zubárskom kresle

Ako si splniť sen nielen o vlastnom zubárskom kresle
Zdroj: pixabay.com

Patríte medzi tých, ktorí sa roky poctivo pripravovali na svoju životnú profesiu a teraz svoja pred vážnym rozhodnutím, ako si splniť svoj sen mať vlastnú zubnú ambulanciu? Od sna k realite to nemusí byť až taký veľký problém, avšak za predpokladu, že máte okolo seba ľudí, ktorí vám veria a stoja pri vás. Samozrejme základom je rodina, priatelia, ale netreba zabúdať na obchodného či finančného partnera. Pretože ten je podstatným článkom k naplneniu si svojho sna.

Podnikanie v zdravotníctva sa považuje za jedno z najnáročnejších, pretože štát v mnohom podnikateľov v tomto sektore reguluje. Niekde stačí postaviť biznis na know-how, notebooku a telefóne. To v prípade takej zubnej ambulancie neplatí. Stanovené podmienky musia spĺňať priestory, prístroje, všetky potrebné technológie a samozrejme vysoké nároky sú kladené na vzdelanie personálu. A aj to je potrebné celoživotne si dopĺňať.

Začiatky bývajú najťažšie, na tom sa všetci zhodneme. Niekto sa vzdá hneď v úvode a potom si to dlho vyčíta, a iný si urobí prieskum svojich možností a obklopí sa spoľahlivými partnermi. Medzi takých patrí aj Slovenská sporiteľňa, ktorá už v úvode pomôže a poskytne informácie, čoho sa pri štarte podnikania vyvarovať. Základom je vypracovanie dobrého biznis plánu a dostatok financií na všetky nevyhnutné investície.

Keď chcete mať vlastnú ambulanciu
Keď sa chcete venovať svojej profesii, máte na Slovensku tieto možnosti: buď sa stanete zamestnancom štátneho zdravotníckeho zariadenia (ŠZZ) alebo neštátneho zdravotníckeho zariadenia (NZZ). Ak chcete robiť sami pre seba máte dve možnosti. Buď si založíte NZZ ako zubno-lekársku ambulanciu, v ktorej budete poskytovať zdravotnícku starostlivosť ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), alebo sa stanete vlastníkom lekárskej s. r. o. Čo je však úplnou samozrejmosťou je mať registráciu v Slovenskej komore zubných lekárov, licenciu na výkon činnosti a elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka (ePZP). Kto chce prevádzkovať NZZ ako SZČO alebo s. r. o., musí mať navyše povolenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Na stránke Slovenskej sporiteľne sa dozviete, kde všade si tieto registrácie či povolenia vybavíte.Biznis plán je základ, finančné plánovanie nevyhnutnosť
Viete si však popri vyštudovanej profesii zubára pripraviť aj biznis plán tak, aby vás vaša ambulancia uživila a prinášala zisk? Nikto z nás nevie všetko, dôležité je mať okolo seba tých správnych ľudí. A ľudia zo Slovenskej sporiteľne vám takýto plán pomôžu pripraviť. Taktiež vám poradia ako získať stotisíc eur na novú ambulanciu alebo iný nový biznis. 

Položia vám aj takú otázku, čo je pre začiatok lepšie. Otvárať novú prax alebo prevziať zabehnutú ambulanciu s kmeňom pacientov, či si prenajímať kleslo v existujúcej klinike? Možno ste premýšľali ako budete oslovovať a hľadať nových pacientov, pre začiatok si určite spomenieme na priateľov a známych, ale to nestačí. Vedeli ste, že sa môžete bezplatne zaregistrovať do zoznamu zdravotných zariadení, napr. www.zzz.sk a www.navstevalekara.sk? Koľko pacientov potrebujete ošetriť denne alebo mesačne, aby ste si mohli dovoliť sestričku, auto, RTG, vlastné priestory, reklamu či úrok? Áno, vieme, tých otázok je na začiatok naozaj priveľa a hľadať a mať na všetky odpovede je snáď úplne sci-fi.

Ak naberiete odvahu, máte veľkú šancu na úspech, pretože na Slovensku momentálne chýba viac ako tisíc zubých lekárov. A jednou z bariér sú práve vysoké vstupné náklady spojené s otvorením vlastnej ambulancie. „Komplikáciou pre začínajúcich stomatológov je tiež fakt, že často nemajú komplexný prehľad o tom, čo všetko zahŕňa podnikanie v tejto oblasti. Nemajú zrátané, koľko pacientov potrebujú obslúžiť, aby si zarobili na ambulanciu, sestričku a svoje životné náklady,“ hovorí Tigran Aleksanyan z Programu pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky Slovenskej sporiteľne. Najväčšia slovenská banka preto upravila ponuku produktov pre začínajúcich zubných lekárov a lekárky a doplnila k nim aj bezplatný vzdelávací balíček.

Viac o tom ako Slovenská sporiteľňa môže podporiť aj vaše začínajúce podnikanie – vzdelávaním ohľadom biznis plán a plánu hospodárenia, ako aj financovaním vášho biznis plánu nájdete na www.zacinamepodnikat.sk.

Zdroj: SLSP

Dátum zverejnenia: