Po schodoch, po schodoch! Poznávajte poschodia so schodolezmi a stoličkovými výťahmi

Po schodoch, po schodoch! Poznávajte poschodia so schodolezmi a stoličkovými výťahmi
Zdroj: unsplash.com
Nie každému je dopriate poznávať poschodia s ľahkosťou, s akou o tom v známej piesni spieva Rišo Müller. Pre mnohých ľudí sú schody obávaným strašiakom, najväčším nepriateľom, alebo aspoň nevítanou prekážkou v pohybe. Aj zdravý človek sa často na schodoch zadýcha. Pre starých, chorých alebo imobilných ľudí sú však schody prekážkou z úplne inej kategórie – bez pomoci je nemožné ich prekonať.
 
Táto pomoc môže mať rôznu podobu. Buď si hendikepovaná osoba pomôže sama, prostredníctvom nejakého zariadenia alebo pomôcky, alebo jej pomôže asistencia druhej osoby. Každopádne, schody sú síce prekážkou, ale nie neprekonateľnou . Poďme sa pozrieť na dva populárne spôsoby, ako sa s nimi popasovať.
 

Rýchle a nenáročné riešenie – Schodolezy


 

Nedajte sa zmiasť názvom, schodolez vôbec neslúži na lezenie po schodoch. Ide o praktickú pomôcku pre imobilné osoby určenú na prekonávanie schodísk. Schodolez existuje vo viacerých verziách, v súčasnosti sú najrozšírenejšie pásové a kolieskové schodolezy . Oba typy sú plne mobilné, takže sa dajú prenášať a použiť aj na viacerých schodiskách. Nevyžadujú žiadnu montáž na schodisko, čo z nich robí ideálnu pomôcku do budov alebo domov, kde nie je priestor na trvalé riešenie ako napríklad zdvíhacia plošina pre imobilných alebo schodiskový výťah.

Pásový schodolez, ako už názov napovedá, sa pohybuje pomocou pásov z vysoko priľnavého materiálu . Tieto pásy majú univerzálnu veľkosť, takže sa dajú využiť na rôznych schodiskách, v interiéri aj v exteriéri. Kolieskové schodolezy majú namiesto pásov kolieska a sú vhodné na schodiská, ktoré sú veľmi úzke alebo majú strmý sklon. Osobu sediacu na kolieskovom schodoleze je možné prepravovať po rovine tak, že sedí priamo v schodoleze. Nosnosti schodolezov sú až do 150 kg, pričom sami o sebe sú relatívne ľahké a dajú sa rozložiť na viacero častí pre lepšiu prepravu a skladovateľnosť.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že schodolez je optimálna pomôcka tam, kde nie je veľa priestoru na výťahy či plošiny, tam, kde je nutné prekonávať viacero schodísk nezávisle od seba, alebo tam, kde je nutné s imobilnou osobou často cestovať. Schodolez sa dá totiž ľahko naložiť do auta a využiť v cieli cesty . Nevýhodou schodolezov je nutná asistencia druhej osoby.
 

Stoličkové výťahy pre starých aj imobilných

 


Stoličkové výťahy sa zaslúžene tešia obľube nielen medzi imobilnými osobami, ale aj medzi staršími alebo nevládnymi ľuďmi, pre ktorých je schodisko najväčšou prekážkou v rámci domu. Princíp fungovania stoličkového výťahu je jednoduchý, a rovnako ako pri schodoleze, je spomenutý už v názve. Stoličkový výťah je totiž v podstate pohodlná stolička , ktorá sa pomocou špeciálnych vodiacich koľajníc pohybuje po trajektórii schodiska.

Mylná predstava, týkajúca sa stoličkových výťahov, hovorí o tom, že tieto výťahy môžu byť inštalované len na rovné schodisko. Pre skúsených technikov však nie je žiadny problém nainštalovať stoličkový výťah aj na zatočené schodiská, prípadne schodiská s atypickými tvarmi. Ak uvažujete nad stoličkovým výťahom, je nutné si uvedomiť, že práve množstvo práce a materiálu nutného na inštaláciu takéhoto výťahu na atypickom schodisku ovplyvňuje aj konečnú cenu.  
 
Schodolezy a stoličkové výťahy sú len dva z viacerých spôsobov, ako umožniť, prípadne uľahčiť, presun po schodoch imobilnej osobe. Využiť sa dajú aj zdvíhacie plošiny , schodiskové výťahy alebo nájazdové rampy . Každá z týchto pomôcok má svoje plusy aj mínusy, špecifiká a využitie. Pred samotnou kúpou a inštaláciou je preto dôležité zvážiť, ako často a kde budete zariadenie potrebovať. Je dôležité sa pred kúpou zdvíhacieho zariadenia poradiť s odbornou firmou, ktorá vie odporučiť najvhodnejšie riešenie a druhy schodolezov. Veľmi dôležité je, aby takýto dodávateľ poskytoval aj následný záručný a pozáručný servis a dostupnosť náhradných dielov. Samozrejme dodávateľ musí disponovať odbornou spôsobilosťou a osvedčením na montáž, opravy a revízie zdvíhacích zariadení.
 
Takýmto dlhoročným profesionálom a garantom v oblasti bezbariérovosti je na Slovensku spoločnosť VELCON spol. s.r.o.
 
www.velcon.sk
 

Dátum zverejnenia: