korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Najlepšie bezkontaktné teplomery poradia recenzie

Najlepšie bezkontaktné teplomery poradia recenzie
Zdroj: shutterstock
Zvýšená telesná teplota je znakom toho, že sa v našom organizme niečo deje. Našťastie nie vždy ide o príznak vážnejšieho ochorenia. Vyššia teplota sa môže objaviť aj pri zvýšenej únave či v počiatočnej fáze tehotenstva.

Ak však bojujete s bakteriálnym alebo vírusovým ochorením, tak sa pravidelnému meraniu teploty nevyhnete. A to najmä v prípade malých detí.  K dispozícií však máme praktického pomocníka, ktorý celý proces zjednoduší. Bezdotykový teplomer v sebe spája hneď niekoľko pozitív. V súčasnej dobe ide o najobľúbenejší typ teplomeru pre deti i dospelých.


Výsledok do 5 sekúnd!


Elektronické bezdotykové teplomery fungujú na princípe merania tepla vo forme infračerveného žiarenia, ktoré prirodzene vychádza z ľudského organizmu. Senzory teplomeru toto žiarenie zachytia a algoritmy ho prevedú na hodnotu telesnej teploty. Rozsah meraní teplôt moderných bezkontaktných teplomerov je zväčša od 0 do 100°C. K dispozícií máme rôzne modely od osvedčených výrobcov, ktoré sa prikladajú do tesnej blízkosti čela či ucha.

Najväčšou výhodou takýchto teplomerov je ich rýchlosť – teplotu zmerajú za 3 až 5 sekúnd. V porovnaní s klasickými teplomermi, s ktorými sme si merali teplotu až 5 minút ide skutočne o revolučnú zmenu, ktorú najviac oceníme v nočných hodinách.

Náš tip : Najpresnejšie výsledky dosiahneme vtedy, ak teplotu zmeriame 3x po sebe a hodnoty spriemerujeme.

Okrem toho sú aj veľmi hygienické. Pri ich používaní totiž nedochádza ku kontaktu s pokožkou. Treťou výhodou je fakt, že použitie bezdotykového teplomeru si nevyžaduje absolútne žiadnu spoluprácu s pacientom. Tento teplomer sa zíde pri meraní teploty spiaceho dieťaťa či nevládneho človeka.
 

Ako si vybrať bezdotykový teplomer?


V dnešnej dobe podlieha každý bezdotykový teplomer klinickému testovaniu, vďaka čomu je zabezpečená maximálna presnosť merania (odchýlka +/- 0,1 °C). Ak si vyberiete zo známych a renomovaných výrobcov zdravotných pomôcok, akými sú napríklad Microlife, Omron, Beurer, Cemio Switzerland či Hartmann, potom budete určite spokojní. Cena kvalitnejších modelov sa začína na približne 30€, pri výbere môžu pomôcť aj rôzne testy a recenzie, napríklad na stránke testmagazin.sk .

Pri výbere konkrétneho bezdotykového teplomeru netreba pozerať len na cenu, treba prihliadať najmä na jeho funkcie. Niektoré modely dokážu okrem telesnej teploty zmerať aj teplotu okolitých predmetov (teplotu zohriateho mliečka či vody na kúpanie), iné disponujú funkciou automatického vypnutia po 1 minúte nečinnosti.  Samozrejmosťou je podsvietený LCD displej, zvuková signalizácia ukončenia merania (zvuky sa dajú vypnúť) a pamäť, do ktorej sa ukladajú informácie o predchádzajúcich hodnotách merania. Vyššie rady teplomerov možno dokonca prepojiť aj so smartphonom a namerané teploty zobrazovať v grafe či posielať v SMS správe alebo v e-maily.

Kúpiť si kvalitný certifikovaný model nabitý funkciami však nie je všetko. Dôležité je totiž dodržiavať presné pokyny výrobcu, ktorý v pribalenom návode informuje o tom, ako teplomer používať.  Ak  sa vám výsledky meraní nepozdávajú, potom využite možnosť reklamácie, prípadne sa obráťte na servisné stredisko výrobcu, ktorý teplomer otestuje a v prípade poruchy opraví.


Na čo si dať pri meraní pozor?


Bezkontaktné teplomery sú bezpečné, existuje však niekoľko obmedzení, o ktorých je dobré vedieť.

Ak trpíte zápalom uší alebo pociťujete akékoľvek pichanie v ušiach, potom uprednostnite meranie teploty na čele. Vyvarujte sa meraniu na miestach, kde máte poranenú  alebo zapálenú pokožku. Ak ste veľmi spotený, pred meraním si osušte čelo. Dbajte na dokonalú čistotu senzora teplomera (usadená mastnota a malé nečistoty môžu skresliť výsledok merania).

Dátum zverejnenia: