Najlepšie tlakomery na zápästie a na rameno? Poradíme, ako vybrať

Najlepšie tlakomery na zápästie a na rameno? Poradíme, ako vybrať
Zdroj: shutterstock
Zdravie máme len jedno a preto je potrebné, aby sme sa oň dobre starali. Dôležitý údaj vypovedajúci o našom súčasnom telesnom stave je tlak  a preto je dobré, ak si ho raz za čas zmeriame tlakomerom. Trhová ponuka tlakomerov je však pomerne široká a je dôležité, aby sme peniaze do tohto zariadenia investovali správne, keďže potrebujeme presné údaje. Preto sme si pre vás pripravili rady , podľa ktorých sa treba riadiť pri kúpe tlakomeru.

Je množstvo faktorov, ktoré vplývajú na kvalitu tlakomera - typ, na zápästie či na rameno , veľkosť, parametre, cena alebo značka a ďalšie iné. Poďme si ich postupne rozobrať.

Časť technických informácií bola prebratá z  testu tlakomerov   na stránke spotrebitelskytest.sk. Na článku pracovala aj odborná redaktorka z portálu  VeseleBydleni.cz . Obom spomenutým redakciám týmto verejne ďakujeme.  


Druhy tlakomerov


Čo sa týka ovládania a princípu fungovania, tak na trhu máme tri základné druhy tlakomerov:
  • Mechanické (manuálne) tlakomery
  • Automatické tlakomery
  • Poloautomatické tlakomery


Mechanické tlakomery


Mechanické tlakomery sú overenou klasikou, ktorá sa predáva už dlhé roky. Táto kategória má ešte svoje dva poddruhy a to mechanické tlakomery aneroidné , čiže s ciferníkom a ručičkou, a ortuťové . Druhý menovaný typ je však vytláčaný na perifériu a preto sa budeme venovať tomu prvému.

Na začiatok si povedzme, že sa jedná o klasické zariadenie, ktoré nemá také jednoduché ovládanie ako jeho modernejší "kolegovia", no to sa pomerne dosť odráža na cene , pretože sa bavíme o najlacnejšom variante, ktorý môžete nájsť. Na akom princípe tieto manuálne tlakomery fungujú?

V prvom rade je na to potrebná zručnosť  a hlavne zvyk. Manžeta, alebo rukáv, sa napumpuje a na ciferníku sledujete hodnotu, na akej sa srdce ozve. Je potrebné mu z času na čas urobiť revíziu, skontrolovať ho a nakalibrovať.
 

Automatické tlakomery


Tento druh tlakomerov je akoby opakom predošlého typu. Fungujú na digitálnom princípe , teda všetky výsledky sú zobrazované na displeji . Používajú sa buď na rameno, alebo na zápästie a okrem tlaku môžu merať aj pulz alebo srdcové arytmie. Všetko závisí od kvality a tým pádom aj ceny.

Obsluha je veľmi jednoduchá a preto je vhodný na domáce používanie aj pre úplných laikov. Nevýhodou je vyššia cena , ktorá je však vzhľadom na ponúkané možnosti pochopiteľná.


Poloautomatické tlakomery


No a k poslednému typu tlakomerov podľa fungovania sa už vyjadríme len v krátkosti, pretože sa jedná prakticky o spojenie predošlých dvoch druhov. Manžetu si nafukujete sami, ako pri mechanickom tlakomeri, a výsledok sa vám jednoducho zobrazí na displeji. Vhodný pre všetky vekové skupiny a v dostupnej cenovej relácii.


Tlakomer na zápästie či na rameno?


Pri meraní si môžete vybrať dve polohy - manžeta sa umiestňuje buď na rameno , alebo na zápästie . Oba majú svoje výhody a nevýhody. Začnime tlakomerom na zápästie. Predajcovia tvrdia, že sa presnosťou môžu rovnať tlakomerom na rameno, no doktori sú o niečo skeptickejší a hovoria, že tlakomery na zápästie nie sú také presné .

Je to preto, že pri meraní je potrebné mať manžetu na správnom mieste a nehýbať rukou. Zároveň je dôležité, aby bolo zápästie vo výške srdca , pretože i menšie odchýlky môžu spôsobiť nepresné meranie. Jeho výhodou však je jeho kompaktnosť a jednoduchosť ovládania. Je určený najmä pre športovcov alebo ľudí, ktorí s tlakom problémy nemajú. Neodporúča sa pre ľudí nad 60 rokov a pre tých, ktorí trpia Parkinsonovou chorobou, cukrovkou alebo kôrnatením ciev.

Tlakomery na rameno  svojimi výhodami reagujú na nedostatky zápästných tlakomerov. Mali by byť presnejšie v meraní a taktiež neprekáža, ak rukou trochu pri meraní pohnete. Nevýhodné môžu byť pre ľudí s obezitou - nastáva problém, že manžeta nemusí obísť obvod ruky alebo výsledky budú skreslené kvôli tomu, že cievy sú ukryté pod tkanivami.


Veľkosť manžety


Ani veľkosť manžety neradno podceniť. Musí korešpondovať s obvodom ruky pacienta, respektíve všetkých, ktorí ju budú používať. Pri tlakomeroch na rameno sa manžeta môže vymeniť za inú veľkosť, pri tlakomeroch na zápästie je manžeta pevne pripevnená k prístroju a preto je nemeniteľná. Preto si dobre zmerajte obvod ruky  na bicepse a na základe toho zvoľte veľkosť. Klasické druhý majú priemer od 22 do 32 cm, univerzálne ho majú až do 42 cm.


Technické parametre a funkcie


Digitálne tlakomery nevynikajú len presným meraním, ale aj tým, že majú ďalšie iné funkcie, ktoré skvalitnia celý proces merania a kontrola vášho zdravia bude preto komplexnejšia. Jednou z takých funkcií pamäť a pamäť viacerých osôb . Niektoré tlakomery sú schopné zapamätať si až 100 predošlých meraní a preto si ich môžete porovnať a zistiť, či sa váš tlak zlepšuje alebo zhoršuje. Pamäť viacerých osôb zase umožňuje využiť funkciu hosť  a tlakomer archivuje hodnoty podľa toho, kto si tlak meria.
Arytmia , nepravidelný tlkot srdca, môže spôsobiť odchýlky v meraní a preto sú niektoré tlakomery vyvinuté tak, aby tento problém obišli - najmä tie od overenej značky OMRON . Preto, ak trpíte týmto ochorením, tak hľadajte tlakomery, ktoré oplývajú odolnosťou proti arytmii . Pre zjednodušenie ovládania existujú aj funkcie prepojenia s počítačom, kde máte kompletné výsledky merania a je to vhodné pre tých, ktorí si tlak merajú často a potrebujú podrobný prehľad.


Certifikovaní a overení predajcovia


No a záverom pomerne logický, no za to nesmierne dôležitý faktor . Pri zariadeniach takéhoto typu je podstatné, aby ste si vyberali overených predajcov, ktorí ponúkajú certifikované produkty. Takéto certifikáty sa udeľujú podľa medzinárodných protokolov, ktoré majú skratky BHS, AAMI a IP . No a keďže žijeme vo svete internetu, tak nezaškodí, ak si nájdete recenzie samotných užívateľov.

Medzi najpredávanejšie a hlavne najkvalitnejšie značky patrí Omron, Microlife alebo Tensoval . V rebríčkoch sa vždy umiestňujú na popredných miestach, takže ak si chcete zúžiť výber, tak odporúčame, aby ste sa zamerali na týchto troch výrobcov a postupovali podľa rád, ktoré sme vám poskytli v tomto článku.

Dátum zverejnenia: