Užívate antikoncepciu a cítite, že už je ten správny čas na bábätko?

Užívate antikoncepciu a cítite, že už je ten správny čas na bábätko?
Zdroj: Pixabay.com

Význam prekoncepčnej starostlivosti je obrovský. To čo môžete urobiť pre seba a svoje bábätko ešte pred počatím je pripraviť svoje telo. Začať so starostlivosťou až po otehotnení by mohlo byť neskoro.

V rámci prípravy je dôležité naplánovať si pravidelnú preventívnu prehliadku, dbať na zdravý a pestrý jedálniček, pravidelne sa stravovať, vylepšiť si fyzickú kondíciu a zbaviť sa zlozvykov ako je fajčenie a alkohol.

Aj keď žijete zdravo a vaša strava je pestrá, čo je vždy dôležité, mali by ste užívať aspoň mesiac pred počatím kyselinu listovú (folát). Tá sa v tele spracováva (metabolizuje) na aktívnu zložku, na tzv. folát. Folát prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva´a podieľa sa na procese delenia buniek. Ak metabolizujúce enzýmy nefungujú správne, čo môže byť až u polovice žien, je pre telo ťažké spracovať kyselinu listovú na aktívny folát. Preto je vhodné užívať tiež Metafolin® - aktívnu formu folátu vo Femibione.

V ranom štádiu tehotenstva, kedy o ňom ešte nemusíte vedieť sa odohrávajú pre bábätko veľmi dôležité procesy vývoja (ako uzatváranie neurálnej trubice, ktorá je základom pre mozog a miechu). Nízka hladina folátu u tehotných žien je rizikovým faktorom porúch neurálnej trubice vyvíjajúceho sa plodu.

Dlhodobé užívanie perorálnej antikoncepcie môže viesť k zníženiu hladiny folátov v tele. Tá s dĺžkou užívania antikoncepcie postupne klesá. Nedostatok folátov môže pretrvávať ešte niekoľko mesiacov po vysadení antikoncepcie, začnite preto Femibion 1 užívať už s posledným balením antikoncepcie.

Femibion® 1 obsahuje kombináciu kyseliny listovej a aktívneho folátu Metafolinu®, aby sa už od začiatku tehotenstva zabezpečil ich optimálny prísun.

Zdroj: Merck

Dátum zverejnenia: