Plastická operácia očných viečok nie je len estetickým zákrokom

Plastická operácia očných viečok nie je len estetickým zákrokom
Niet divu, že plastika mihalníc (očných viečok) patrí medzi najžiadanejšie plastické operácie. Pokožka okolo očí je až 15-krát jemnejšia ako pokožka tváre a vekom sa ešte viac stenčuje. Ovísajúce viečka rieši skôr či neskôr každý z nás, muži i ženy. Okrem veku stoja za ich vznikom rôzne faktory, či už ide o dedičnú predispozíciu, prudké a časté zmeny telesnej hmotnosti, typ kože alebo hormonálne poruchy.

Operácia pomáha riešiť viditeľné prejavy starnutia, pocit „ťažkých očí“ alebo „smutný“ vzhľad, ktorý vzniká v dôsledku ochabovania a straty elasticity kože. Plastická operácia mihalníc, odborne blefaroplastika, má nielen estetický význam, ale pomáha odstraňovať aj pocity unavených oči a bolesti hlavy.

Rieši aj problémy so zrakom

V niektorých prípadoch pokles mihalníc braní úplnému otvoreniu oka a v horných kvadrantoch redukuje rozsah zorného pola. „Chodia k nám najmä starší pacienti, ktorí túto operáciu nevyhnutne potrebujú. Tkanivo na hornej mihalnici im ochabuje a prevísa aj s množstvom tuku. To im nielenže spôsobuje výraz unavenej tváre, ale sa im aj zužuje očná štrbina a majú problém s videním,“ povedala očná lekárka Katarína Kornfeld z Centra mikrochirurgie oka (CMO) a dodala, že v takýchto prípadoch môže pracovisko, kde sa operácie vykonávajú podať návrh zdravotnej poisťovni na úhradu operácie.
Predsedníčka Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie a riaditeľka Centra mikrochirurgie oka, JUDr. Eva Vidová, si myslí, že absolvovanie plastiky mihalníc v očnej klinike so sebou prináša úžasnú výhodu. „Na operačnom stole má nad vami ruky špičkový očný lekár, ktorý je naučený na prácu pod mikroskopom – dôležitý je pre neho teda každý mikromilimeter,“ prezradila JUDr. Vidová.

Samotná operácia a pooperačný priebeh

Úprava mihalníc spočíva v hodinovej operácii, pri ktorej sa v lokálnom znecitlivení operujú obe oči, aby sa zachovala približná symetria tváre. „Po operácii treba byť hodinku v pokoji, prikladať si chladiace masky. Do piatich až siedmich dní, kým sa vyberú stehy, môže mať pacient mierne opuchy a modrinky. No po týždni sa vráti do riadneho života so sviežim výzorom,“ povedala MUDr. Katarína Kornfeld.

Každý pacient reaguje na operačný zákrok individuálne. Niekto opuchne a vytvoria sa mu modriny už pri minimálnom zásahu. Iní, naopak, nemajú žiadne modriny, len jemné opuchy, ktoré v priebehu 4 – 5 dní zmiznú.
Blefaroplastika je bezbolestný zákrok a pacient nepociťuje bolesť ani po operácií. V domácom ošetrení je dôležitý kľudový režim, kedy pacient nedvíha ťažké veci, aplikuje si antibiotickú masť, prípadne si prikladá chladivú masku. Rany sa uzatvoria v priebehu 48 hodín. Neskôr sa začínajú formovať jazvy, ktoré sú spočiatku ružové, ale časom blednú a sú menej viditeľné. Pri otvorených očiach je jazva po operácii horných viečok ukrytá v kožnom záhybe a je prakticky neviditeľná.

Výhody blefaroplastiky:
 zlepšenie videnia, rozšírenie zorného poľa
 estetické hľadisko, omladenie
 prebieha v lokálnej anestézii
 bezbolestná operácia
 po operácií pacient odchádza domov
 možnosť preplatenia zdravotnou poisťovňou

Operácia očných viečok je v estetickej a plastickej chirurgii jednou z najčastejších operácií. Málokto však vie, že tento zákrok je možné podstúpiť aj v očnej klinike.
Výhodou okrem nižšej ceny je aj fakt, že operáciu vykonávajú oční  chirurgovia, pre ktorých jeden milimeter znamená dôležitú vzdialenosť.

Centrum mikrochirugie oka (CMO)

Centrum mikrochirurgie oka  bolo prvým pracoviskom jednodňovej očnej chirurgie na Slovensku. Od roku 1999 vykonali v CMO viac ako 30 000 očných operácií. V roku 2002 sa klinika stala zakladajúcim členom Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie (SAJCH), a o dva roky (v r. 2004) ako prvé oftalmochirurgické pracovisko na Slovensku získala medzinárodný certifikát kvality ISO 9001:2000.

CMO poskytuje najširšiu škálu očných vyšetrení a operácií a je zmluvným partnerom všetkých zdravotných poisťovní. Tím lekárov a zdravotných sestier pracuje pod vedením špičkového očného chirurga MUDr. Romana Ondreičku.
Najčastejšou operáciou v centre je operácia sivého zákalu s implantáciou umelej vnútroočnej šošovky. CMO sa zameriava na refrakčné operácie krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu a
poskytuje aj komplexnú liečbu keratokonusu.
Transplantácie rohovky v režime bez hospitalizácie pacienta začalo CMO vykonávať ešte v roku 2008, ako prvé pracovisko na Slovensku. V septembri 2015 bolo v CMO otvorené na Slovensku prvé svojho druhu, diagnostické laboratórium sietnice a zrakového nervu, založené na metodike multifokálnej elektrodiagnostiky a
evokovanej odpovede.

Dátum zverejnenia: