Pociťujete problémy so zrakom? Jednoduchý test, ako preveríte svoje oči

Pociťujete problémy so zrakom? Jednoduchý test, ako preveríte svoje oči
Zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/profile-beautiful-woman-eye-test-optics-1069620179
Hoci niektoré zmeny videnia môžu byť iba chvíľkové, ak problémy s očami pociťujete dlhodobejšie, zrejme sa váš zrak zmenil. Zistiť aspoň základný charakter týchto zmien dokážete aj sami, otestujte sa.

Tak ako ostatné orgány a časti tela, aj naše oči sa počas života vyvíjajú a menia. Je preto takmer isté, že aj vy skôr či neskôr začnete pociťovať zmeny v tom, ako dokážete vnímať okolité objekty či čítať. Hoci najlepším riešením je návšteva očného lekára, ktorý vám rovno predpíše aj odporúčanú liečbu, odhaliť základné očné vady dokážete aj pomocou domáceho testu.

Problémy s videním do diaľky

Ak sa vám zdá, že máte problém rozoznať predmety vo väčšej vzdialenosti, je pravdepodobné, že trpíte krátkozrakosťou. Myopia, ako sa jej odborne hovorí, je ochorenie zraku, ktoré sa prejavuje najmä rozmazaným videním vzdialených objektov, pričom nehovoríme o desiatkach metrov – táto vzdialenosť môže pokojne predstavovať aj jeden či dva metre.

Krátkozrakosťou trpí obrovské množstvo ľudí, je to veľmi rozšírená očná vada. Dieťa ju môže nadobudnúť už v útlom veku, no človeku sa môže takto zrak zhoršiť aj kedykoľvek počas života. Odborníci vznik myopie prisudzujú genetickým predispozíciám, takže ak mali rodičia či predkovia problém s krátkozrakosťou, je veľmi pravdepodobné, že sa už v skorom veku prejaví aj u dieťaťa.

Dá sa pomerne jednoducho overiť – stačí si spraviť nasledujúci test čítania. Obrázok s písmenkami, ktoré sa s každým ďalším riadkom zmenšujú, si otvorte na celej obrazovke svojho počítača. Ustúpte približne na dva metre, zakryte si jedno oko a čítajte písmena zhora nadol. Rovnaký postup zopakujte s druhým okom. Ak neviete prečítať písmená približne v 6. riadku, zrejme budete potrebovať okuliare do diaľky.

TEST 1: krátkozrakosť

Problémy s videním do blízka

Pri problematickom videní predmetov či čítaní textov, ktoré sú v blízkosti vašich očí, no vzdialené predmety vidíte dobre, hovoríme o hyperopii. Ak je však nadobudnutá až vekom, kedy je najmä po štyridsiatke úplne bežné, že človek potrebuje okuliare na blízko, ide o presbyopiu.

Oba prípady nie sú ničím výnimočným a ľahko môžete zistiť, či niektorým z nich vaše oči trpia. Je na to určený nasledujúci test. Na ňom nájdete množstvo neuzavretých kruhov, dali by sa nazvať aj písmenkom C v rôznych polohách. Predstavte si, že táto medzierka v neuzavretom kruhu symbolizuje polohu hodín na ciferníku. Napríklad ak je medzierka vľavo, je 9 hodín, a tak ďalej.

Obrázok si opäť otvorte na celú obrazovku a odstúpte približne na meter a pol od monitora vášho počítača. Zakryte si jedno oko a smerom zhora nadol sa pokúste správne odčítať “hodiny” na zmenšujúcich sa ciferníkoch, potom opäť urobte to isté aj s druhým okom. Približne po tretí riadok by ste mali hodiny odčítať bez problémov, v ideálnom prípade aj ďalšie riadky. Ak však pociťujete problém s videním od štvrtého riadku, navštívte svojho očného lekára.

TEST 1: ďalekozrakosť

Nech ste už v tomto domáckom testovaní obstáli akokoľvek, preventívne kontroly u svojho očného lekára nevynechávajte. Nemať stopercentný zrak totiž môže byť nielen diskomfortné pre bežný život, ale aj nebezpečne ovplyvniť aktivity, ktoré vykonávate, napríklad šoférovanie.

Skorigovať dioptrickú chybu dnes už nie je v medicíne problém, nemusíte sa fixovať na predstavu, že vám lekár predpíše dioptrické okuliare. Ak zvažujete alternatívu, váš problém trvale odstráni chirurgický zákrok laserovou metódou Prelex.

 
 

Dátum zverejnenia: