Viete, prečo by ste v lete mali chrániť svoje oči?

Viete, prečo by ste v lete mali chrániť svoje oči?
Zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/portrait-beautiful-blond-girl-covering-face-431694319
 

Tak ako v letných mesiacoch slnko vplýva na našu pokožku, má svoje nezanedbateľné účinky aj na náš zrak. Aby ste predišli možným komplikáciam, zhrnuli sme pre vás základné informácie o tom, ako leto vplýva na naše oči .

 

Dôležité poznatky zo zemepisu

 

Určite si už od tretieho ročníka na základnej škole pamätáte, že v lete a v zime svieti Slnko na našu planétu trochu inak. Poďme si pre istotu pripomenúť podmienky na severnej pologuli. V zime dopadajú slnečné lúče na Zem pod pomerne šikmým uhlom a ich trajektória cez atmosféru je preto dlhšia, tým pádom na nás nesvietia tak prudko.

 

No kým v zime nás môže trápiť, že nám slnko svieti viac do očí, pretože je nižšie, jeho letná poloha kolmo na Zem dokáže byť pre nás oveľa nebezpečnejšia. V lete jednoducho dopadajú slnečné lúče na našu pologuľu prakticky kolmo, teda úplne priamo zhora. Napriek tomu, že nám nesvietia do očí, ich prudkosť môžeme cítiť kedykoľvek, keď sa ocitneme na priamom slnku bez ochrany tieňa – dokážu rozpáliť čokoľvek. Aj preto sú pokrývky hlavy a zdržiavanie sa v tieni v lete dobrým odporúčaním pre všetkých, ktorých organizmus horšie znáša záťaž.

 

Všadeprítomné ultrafialové žiarenie

 

Slnko je tiež najväčším zdrojom ultrafialového žiarenia, ktoré môže mať na organizmy žijúce na Zemi priam smrteľné účinky. Chráni nás pred ním aj atmosféra či naše oblečenie a dobrým zvykom je natierať sa v lete opaľovacími krémami s ochranným faktorom, ktorý pred UV žiarením chráni pokožku. Očiam však treba v tomto období pomôcť, a to kvalitnými slnečnými okuliarmi.

 

Aj keď slnečné okuliare vlastní takmer každý z nás a mnohí radi striedame aj rozličné dizajny okuliarov, málokedy ide o skutočnú ochranu. UV filter nie je iba číslo na obchodnom štítku, vyjadruje skutočnú schopnosť skiel odraziť UV žiarenie. Kategórií UV filtrov je päť v závislosti od toho, koľko svetla sú schopné prepustiť.

 

Jednotka vaše oči neochráni prakticky vôbec, v lete by ste mali staviť minimálne na trojku. Ak sa často zdržiavate pri vode alebo vykonávate aktivity, pri ktorých ste dlho vystavení slnečnému žiareniu, nemali by ste sa uspokojiť s ničím menším ako UV filter 5.

 

Zvýšená potreba starostlivosti

 

Očiam tiež doprajte dostatočnú hydratáciu, a to najmä v prípadoch, že sa zdržiavate v klimatizovaných priestoroch, ventilátory a klíma totiž oči mimoriadne vysušujú. Zvlhčujúce očné kvapky zakúpite bez lekárskeho predpisu v ktorejkoľvek lekárni. Pomôžte si nimi aj po plávaní či športových aktivitách, pri ktorých sa vám do očí mohli dostať nečistoty či baktérie.


Ak patríte k ľuďom, ktorí nosia dioptrické okuliare a cítite sa kvôli nim v lete nepohodlne či obmedzovaní v spokojnom životnom štýle, zvážte možnosť laserovej operácie očí. Tento bezbolestný zákrok vás zbaví dioptrie a vy môžete konečne svoje oči zodpovedne chrániť slnečnými okuliarmi.

Dátum zverejnenia: