Spoločné dovolenky starých rodičov s vnúčatami sú pozitívnym novým trendom

Spoločné dovolenky starých rodičov s vnúčatami sú pozitívnym novým trendom
Zdroj: Bigstock
V dnešnej uponáhľanej dobe je často ťažké nájsť si čas aj na svojich najbližších. Možno aj preto sú dovolenkovým trendom, ktorý začal naberať na sile, multigeneračné dovolenky alebo také, na ktoré idú len starí rodičia s vnúčatami.
 
Podľa prieskumu britskej spoločnosti Saga na vzorke viac ako 12-tisíc respondentov až 20 % z nich odpovedalo, že na takejto dovolenke už boli, a ďalších 11 % už o nej aspoň uvažovalo.
 

Aké sú pozitíva tohto typu pobytov?

 
Pre starých rodičov je pobyt s menšími i väčšími deťmi omladzujúci a pripomenie im ich vlastné rodičovské povinnosti, tentoraz však s oslobodzujúcim pocitom menšej zodpovednosti za ich výchovu. Práve starí rodičia si môžu dovoliť byť o čosi benevolentnejší a prispieť tak deťom k dovolenkovému pocitu voľnosti.
 
Deti si pri aktívnom trávení času so starými rodičmi okrem prehlbovaniu vzájomného vzťahu budujú aj pocit, že niekam patria, a upevňujú svoju vlastnú identitu. Starí rodičia v nich môžu povzbudiť väčšiu trpezlivosť a empatiu. Navyše si tak vytvárajú spomienku, ku ktorým sa budú radi vracať, keď budú staršie.

Okrem toho však vnúčatá chtiac či nechtiac prispievajú k väčšej aktivite starých rodičov, a to ako fyzickej, tak i psychickej. Viac pohybu i množstvo podnetov, ktoré prichádzajú s neposednou a vždy zvedavou mládežou, môže starším ľuďom prospieť aj po zdravotnej stránke. Spoločné trávenie času na nich môže pôsobiť dokonca až antidepresívne - najmä v prípade, keď na nich zvyknú doliehať pocity osamelosti. Nová štúdia dokonca naznačuje, že opatrovanie vnúčat môže starým rodičom aj predĺžiť život.
 
Pre samotných rodičov môže zopár dní bez potomkov znamenať zaslúžený oddych, najmä keď vedia, že ich ratolesti sú v dobrých rukách ich vlastných rodičov.


Ako zvládnuť takýto pobyt?

 
Napriek všetkým pozitívam môže byť pre starých rodičov takýto pobyt výzvou. Starší ľudia už predsa len nemajú toľko energie, koľko si deti často vyžadujú. Preto je dôležité vybrať si na takéto výlety vhodné destinácie. Ideálne sú napríklad výlety po Slovensku či susedných krajinách, ktoré nie sú natoľko náročné či stresujúce ako cesty do vzdialenejšieho zahraničia.
 
Veľká pomoc je aj to, keď majú starí rodičia istotu, že sa deti budú mať možnosť zabaviť aj počas toho, čo si budú potrebovať trochu oddýchnuť. To pomôžu zabezpečiť detské kútiky či animačné programy, ktoré deťom zabezpečia program, kým si starí rodičia pokojne vypijú kávičku alebo absolvujú relaxačnú procedúru.Aj na takéto menej tradičné rodinné pobyty je pripravený family-friendly Wellness Hotel Patince, v ktorom si to svoje nájdu všetky generácie. Starší ocenia termálnu vodu, ktorá prospieva pohybovému aparátu, saunový svet, bezbariérovosť hotela či možnosť prispôsobenia stravy pre rôzne špeciálne diéty. Deti sa zas vyšantia v bazénovom svete s toboganom alebo v jednom z dvoch detských kútikov, cez víkendy a prázdniny pri bohatom animačnom programe tematických pobytov. Pre seniorov hotel navyše ponúka výhodný pobytový balíček. Deti do 6 rokov za lôžko neplatia a tie nad 6 rokov majú zvýhodnené ceny. Zistite viac o špeciálnej  ponuke hotela na www.wellnesspatince.sk

Dátum zverejnenia: