Trápia vás oči? Spoznajte príznaky katarakty – šedého zákalu

Trápia vás oči? Spoznajte príznaky katarakty – šedého zákalu
Zdroj: https://www.iclinic.sk/
 

Šedý zákal, odborne nazývaný katarakta, každoročne postihne milióny ľudí po celom svete a v prípade neliečenia im hrozí absolútna strata zraku – slepota. Toto degeneratívne ochorenie sa objavuje najmä u starších ľudí, zväčša po sedemdesiatke, no čoraz častejšie postihuje aj mladšie ročníky, a to v dôsledku nadmerného využívania moderných techológií.

Zaujímavosťou však je, že katarakta sa u niekoho vyvíja postupne aj celé roky, no u iného má zas naozaj rýchly spád a dokáže postihnutého pripraviť o zrak iba za pár mesiacov. Toto ochorenie však nie je také nenápadné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Naše telo nám dáva určité varovania, ktoré by sme si mali všimnúť a navštíviť svojho očného lekára.

Najčastejšie príznaky šedého zákalu:

● Podráždenie či menšia bolesť očí – ide o veľmi nenápadný príznak, ktorý neraz pripisujeme únave či dlhému pozeraniu sa do monitora počas práce. Ak však nejde len o chvíľkový stav, ale problémy pretrvávajú dlhodobejšie, mali by ste spozornieť. Za týmito nenápadnými príznakmi sa totiž môže skrývať nebezpečná katarakta.

● Farby – nielen hmlisté videnie, ale aj iný odtieň farieb či ich sýtosť. Aj to môže byť jeden zo signálov, že vás ohrozuje katarakta. Postihnutému sa zdá, akoby svet doslova stratil farbu.

● Kontrast a svetlo – Problematické môže byť aj rozlišovanie kontrastov a svetla. Ak vám zrazu začne prekážať silné svetlo, môže ísť tiež o jeden z príznakov katarakty. Na tento problém upozorňujú najmä šoféri s rozvíjajúcou sa kataraktou počas jazdy v noci alebo za šera.

● Sivý závoj – hmlisté videnie a dojem, akoby ste sa pozerali cez sklo či sivý závoj. Toto je jeden z najtypickejších príznakov sivého zákalu, podľa ktorého sa toto zákerné ochorenie aj nazýva. Ak sa k tomu pridá aj neostrosť, je jasné, že sivý zákal je už v pokročilejšom štádiu.

Ak si na sebe všimnete ktorýkoľvek z týchto príznakov, mali by ste čím skôr vyhľadať lekára. Je ešte vysoká šanca, že sivý zákal vo vašom prípade ešte môže vyriešiť. Jedinou možnou liečbou je jej odstránenie formou operačného zákroku. Operácia katarakty je bezbolestná a vaša zakalená očná šošovka je pri nej nahradená umelou šošovkou, ktorá vo vašom oku zostane natrvalo. Výhodou je, že tak môže nahradiť aj dioptrickú šošovku, ak trpíte krátkozrakosťou či ďalekozrakosťou.

Veľa ľudí ho lekára navštívi doslova až v hodine dvanástej, keď spozorujú už aj fyzické zmeny na postihnutom oku či oboch očiach. Ak návštevu oftalmológa naozaj zanedbáte, môže sa vám na zreničke objaviť biely fliačik, takzvané beľmo. V takomto prípade je však oko so sivým zákalom už naozaj slepé.

Je preto dôležité, aby ste si dali svoj zrak pravidelne kontrolovať, pretože počas preventívnej prehliadky je možné kataraktu včas odhaliť. Navyše veľkou výhodou je aj to, že operácia sivého zákalu vám naozaj môže zachrániť váš zrak.

https://www.iclinic.sk/

Dátum zverejnenia: