Keď už to dlhšie nevydržíte...

Syndróm hyperaktívneho močového mechúra
„Hyperaktívny močový mechúr je ochorenie chronického charakteru, ktoré postihuje všetky vekové kategórie. Jeho výskyt sa zvyšuje s vekom a vyskytuje sa viac u žien. Typicky sa prejavuje veľmi častým nutkaním na močenie, ktoré je veľmi urgentné a nie je ho možné vôľou oddialiť. Často krát býva spojené aj s únikom moču.“ vysvetľuje doktorka MUDr. Lédererová z urologickej ambulancie v Bratislave. Hyperaktívny močový mechúr môže mať vplyv na vzťahy s priateľmi ako aj s rodinou. Môže to narušiť spánok a sexuálny život. Je dôležité vnímať príznaky a zistiť, či človek trpí týmto ochorením a následne ho adekvátne liečiť.
Príznaky
 • Urgencia – Naliehavá potreba na močenie, ktorá je neodkladná a nekontrolovateľná.
 • Frekventúria – Močenie viac ako osemkrát za deň.
 • Noktúria – Nočné močenie, viac ako 1x za noc.
 • Urgentná inkontinencia – Nechcený únik moču hneď po pocite nutkania na močenie, tesne  predtým, ako sa dostanete na toaletu.
Čo spôsobuje hyperaktívny močový mechúr
Vysvetľuje MUDr. Lédererová : Vo väčšine prípadov nie je možné príčinu identifikovať.  Príznaky hyperaktívneho močového mechúra sú častejšie s pribúdajúcimi rokmi. Nemali by sa ale považovať za neliečiteľné následky starnutia.  Hyperaktívny močový mechúr môže vzniknúť aj po pôrode, alebo po operáciách v oblasti panvy.“ Prvotne je dôležité vedieť odlíšiť ochorenia, ktoré môžu spôsobovať podobné, alebo rovnaké príznaky. To sú napr. zápal močových ciest, defekt panvového dna, močové kamene, alebo nádory močového mechúra. Aj niektoré neurologické ochorenia (napr. Parkinsonova choroba, skleróza multiplex, stav po cievnej mozgovej príhode) môžu mať okrem iného aj príznaky HMM.“   dodáva doktorka Lédererová.
Prevencia a liečba
Ak sa u vás tieto príznaky vyskytujú, je potrebná návšteva lekára – urológa, ktorý urobí sériu vyšetrení na základe ktorých nastaví liečbu. Tá sa skladá z dvoch častí : medikamentóznej liečby a behaviorálnej terapie. Pri medikamentóznej liečbe sa pre pacienta vyberú lieky, ktoré najprv užíva mesiac. Ak sa po mesiaci ukáže, že lieky účinkujú, liečba pokračuje aspoň 1 rok. Popri medikamentóznej liečbe je dôležitá úprava životosprávy. Dodáva doktorka Lédererová : „Neoddeliteľnou súčasťou liečby je aj spolupráca pacienta, hovoríme tomu behaviorálny tréning, kedy okrem toho, že pacient zmení svoje stravovacie návyky a pitný režim, tak začne aj cvičiť na posilnenie panvového dna a trénuje svoj močový mechúr. Zároveň je veľmi dôležité vyhýbať sa látkam v strave, ktoré pôsobia dráždivo. Keď človek fajčí, mal by prestať, alkohol piť iba príležitostne, kávu redukovať na jednu dve denne. Tekutiny piť často v malých množstvách počas celého dňa, nie veľa naraz. Dve hodiny pred spaním už neodporúčam piť. Prijem tekutín počas dňa je veľmi dôležitý. Pacienti s hyperaktívnym močovým mechúrom majú tendenciu prestať piť zo strachu, aby nemuseli stále chodiť močiť. Ale čím je v moči vyššia koncentrácia odpadových produktov, tým môže pôsobiť viac dráždivo.“
Každodenné tipy
 • Vyhýbať sa alkoholickým a sýteným nápojom
 • Obmedziť alebo úplne prestať s fajčením
 • Vysadiť kofeínové nápoje ako káva, čaj alebo kola
 • Jesť menej citrusových a exotických plodov
 • Vyvarovať sa korenistým a štipľavým jedlám
 • Udržiavať správny pitný režim – 1,5-2,5 litra denne podľa váhy jednotlivca
 • Precvičovať svalstvo panvového dna (napr. Kegelove cviky)
 • Snažiť sa ísť každé 2 hodiny na toaletu
 • 2 hodiny pred spánkom nepiť žiadne tekutiny

MUDr. Lédererová z urologickej ambulancie v Bratislave
                                           xxx
TEST
Do akej miery  Vás obťažujú nasledovné príznaky?
Označte prosím, pri každej otázke odpoveď, ktorá čo najpresnejšie vyjadruje, ako často sa u Vás vyskytujú nasledujúce príznaky :
 VÔBEC NIELEN VEĽMI MÁLOTROCHUDO ZNAČNEJ MIERYVEĽMINEZNESITEĽNE
Časté močenie v priebehu dňa.      
Nepríjemný pocit naliehavého nutkania na močenie.      
Náhodné, neúmyselné uniknutie malého množstva moču.      
Močenie v noci.      
Zobúdzanie sa v noci kvôli nutkaniu na močenie.      
Naliehavé, prudké nutkanie na močenie s problémom oddialiť močenie.      
Únik moču spojený s naliehavým nutkaním na močenie.      
Ak, jen Vaše skóre 8 alebo viac bodov  - pravdepodobne máte hyperaktívny močový mechúr. Pre tento stav existuje účinná liečba. So svojimi ťažkosťami sa obráťte na lekára. Zdroj www.jetovsuchu.sk
Legenda :
Vôbec nie : 0 bodov
Len veľmi nie : 1 bod
Trochu : 2 body
Do značnej miery : 3 body
Veľmi:  4 body
Neznesiteľne : 5 bodov
 

Dátum zverejnenia: