Odchody anestéziológov môžu ohroziť neodkladnú zdravotnú starostlivosť

Odchody lekárov a sestier v odbore anestéziológia a intenzívna medicína zo slovenských nemocníc, ktoré sú členmi Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), môžu spôsobiť ohrozenie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Po dnešnom zhromaždení členov asociácie v Martine, na ktorom sa zúčastnil aj minister zdravotníctva Ivan Valentovič, o tom informoval prezident ANS Marián Petko.

Za posledného pol roka odišlo cez 50 lekárov a 130 sestier, čo je podľa Petka vysoké číslo. Menšia časť odchádza do zahraničia a väčšia časť do záchrannej zdravotnej služby na Slovensku. Zdôraznil, že zariadenia, ktoré opúšťajú lekári a zdravotné sestry, predstavujú 60 percent poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. "V prvom rade je nutné zastabilizovať tieto kádre a to je možné jedine tak, že budú finančne ohodnotené. Toto považujeme za kľúčové, pretože základným dôvodom ich odchodu sú nízke mzdy. V krajinách EÚ dostávajú štvor až päťnásobne vyššie platy," skonštatoval Petko.

Prezident ANS ministra zdravotníctva, ktorý odišiel pred skončením rokovania, ďalej informoval, že navýšenie minimálnej mzdy v 51 členských nemocniciach asociácie spôsobí do konca roka dlh 120 miliónov korún. "Informovali sme ministra, že došlo len k čiastočnej kompenzácii za dvadsať a päťdesiatkorunáčky, čo znamená, že môže dôjsť k ďalšiemu výpadku 100 miliónov korún do konca roka. Minister prisľúbil riešenie z hľadiska budúcoročného štátneho rozpočtu a z hľadiska ostatných systémových krokov, ktoré chce zaviesť v budúcom roku," dodal Petko.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: