Čínska odborníčka na vtáčiu chrípku je novou riaditeľkou WHO

Známa bojovníčka proti vtáčej chrípke Margaret Chanová z Číny sa podľa očakávania stala novou generálnou riaditeľkou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Vo štvrtok ju na valnom zhromaždení schválili delegáti členských krajín 150 hlasmi. Ide o najvyšší post v OSN, aký doteraz získal predstaviteľ Číny. Chanová (59) je bývalou riaditeľkou zdravotného úradu Hongkongu a počas celej profesionálnej kariéry sa venovala problémom zdravotníctva. Do úradu nastupuje po nečakanej smrti svojho predchodcu Li Džong-wuka.

Význam WHO výrazne vzrástol po vzostupe globálnych zdravotných hrozieb, ako sú AIDS, nové choroby typu SARS a vtáčia chrípka. Organizácia má dvojročný rozpočet zhruba 3,3 miliardy dolárov (okolo 100 miliárd Sk).

Chanová si získala medzinárodné renomé promptnou reakciou na výskyt vírusu H5N1 v roku 1997, kedy v Hongkongu nariadila likvidáciu 1,5 milióna kusov hydiny počas troch dní.

Jej zvolenie podčiarkuje čínske ambície zohrávať väčšiu úlohu v globálnych záležitostiach a pri riešení problémov rozvojových krajín. Čína už oznámila, že v priebehu rokov 2006 až 2009 zdvojnásobí svoj príspevok pre africké krajiny.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: