Odovzdali prístroj Wave System na včasnú diagnostiku nádorov

Odovzdali prístroj Wave System na včasnú diagnostiku nádorov
Zdroj: bigstockphoto.com

Prístroj Wave System, ktorý pomôže včas odhaľovať začínajúci nádorový proces, dnes slávnostne odovzdali do užívania v Ústave experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied (ÚEO SAV) v Bratislave. Stalo sa tak pri príležitosti Dňa otvorených dverí v ústave, ktorý sa koná v Rámci Európskeho týždňa vedy a techniky na Slovensku od 20.do 26. novembra 2006.

Prístroj je významným príspevkom pre včasnú detekciu začínajúceho nádorového procesu u jedincov z rodín, kde sú genetické preddispozície na vznik nádoru. Včasným zachytením tohto procesu sa zvyšuje ich šanca na vyliečenie. Ide najmä o nádorové ochorenia hrubého čreva, štítnej žľazy, vaječníkov, prsníkov či prostaty. Ako informoval riaditeľ ÚEO SAV Čestmír Altaner a ďalší odborníci ústavu, prístroj Wave System, detektor DNA zmien (mutácií), ktorý vyrába firma Transgenomic v USA, umožňuje takmer na sto percent zistiť akúkoľvek zmenu na sledovanom úseku DNA. Súčasne významne urýchľuje diagnostiku - kým klasickými metódami analýza trvá týždeň, s týmto prístrojom 24 hodín.

Prevažnú časť peňazí na zakúpenie prístroja - 3,9 milióna Sk sa podarilo získať v spolupráci s Nadáciou SPP a Slovenským paralympijským výborom (SPV) vďaka verejnej zbierke, ktorá sa realizovala ako súčasť štyroch doterajších ročníkov celoslovenskej kampane Na kolesách proti rakovine. Hlavným organizátorom kampane je SPV, ktorý touto cestou šíri odkaz svojho zosnulého paralympijského medailistu Radovana Kaufmmana.

Predseda SPV Ján Riapoš dnes na pôde Ústavu experimentálnej onkológie SAV odovzdal prezidentke nadácie Výskum rakoviny Margite Klobušickej symbolický šek na 835 230 Sk. Sumu vyzbierali v rámci kampane Na kolesách proti rakovine počas roku 2006. Celkove SPV venoval zo zbierky 1,9 milióna Sk, Nadácia SPP prispela sumou 2 milióny Sk. Po dozbieraní finančných prostriedkov na prístroj Wave System budú ďalšie peniaze určené na zakúpenie prístroja Gammacell, ktorý bude slúžiť na ožarovanie krvných derivátov a na protézy, športové vozíky a iné potreby pre paralympionikov.

Riaditeľ ÚEO SAV Altaner na dnešnom podujatí pripomenul 60. výročie onkologického výskumu na Slovensku, keď v roku 1946 Viliam Thurzo založil v Bratislave Ústav sv. Alžbety. Z pôvodného ústavu postupne vznikli tri súčasné pracoviská - Onkologický ústav sv. Alžbety, Národný onkologický ústav a Ústav experimentálnej onkológie SAV.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: