Príbehy pacientov, poslané do projektu Opäť môžem snívať, vyhodnotia 4.12.

Presne 95 príbehov prišlo v priebehu dvoch mesiacov od pacientov, ktoré sa zapojili do motivačného projektu Opäť môžem snívať.. Vyhlásilo ho občianske združenie LymFoma Slovensko s cieľom motivovať tých, ktorí prekonali malígny lymfóm, aby realizovali svoj sen. Zámerom bolo podnietiť pacientov, ktorých život v minulosti narušila vážna choroba, k pozitívneho prístupu k svojej budúcnosti.

Podľa zakladateľky združenia Zuzany Truplovej cieľom tiež je povzbudiť tých, ktorí v súčasnosti zvádzajú s touto chorobou neľahký boj, prostredníctvom príbehov ich vyliečených spolupacientov.

Zaslané príspevky vyhodnotila nezávislá porota. Vybrala troch účastníkov projektu, ktorí získajú grant 100 000 korún. Oficiálne výsledky vyhlási v pondelok 4. decembra v bratislavskom hoteli Dukla. Na slávnostnom akte sa majú zúčastniť členovia OZ Lymfoma, lekári a 60 pacientov, ktorí napísali svoje príbehy.

Združenie vyhlásilo tento projekt v rámci edukačnej kampane Rakovina, ktorej nezáleží na veku.... Ňou sa Slovensko zapojilo do medzinárodného projektu Rebuilding Lives.

Lymfómy sa podľa odborníkov diela na dve skupiny, tzv. Hodgkinove lymfómy, ktorých je päť druhov, a non-Hodgkinove lymfómy, tých je 25 druhov. Na Slovensku sa každoročne diagnostikuje približne 510 nových pacientov s týmto ochorením. Z toho je 380 s non-Hodgkinovým lymfómom a 130 s Hodgkinovým.

Občianske združenie LymFoma Slovensko vzniklo v auguste 2006. Uchádza sa o členstvo v Medzinárodnej lymfómovej koalícii a po jeho prijatí sa stane jej 28. členom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: