Malária hrozí tretine ľudstva

Malária je oveľa väčší problém ako experti na epidémiu doteraz tvrdili, uviedol vo svojom najnovšom vydaní časopis Nature. Riziko nákazy touto chorobou, ktorá môže byť aj smrteľná, hrozí až 2,2 miliarde  ľudí, teda tretine ľudstva. Svet maláriu podceňuje, varujú vedci a upozorňujú, že nie len africkou záležitosťou. Komáre chorobu  prenášajú každý rok na 515 miliónov ľudí, z ktorých štvrtina žije v juhovýchodnej Ázii.

„Tento problém je oveľa väčší, ako sme si pôvodne mysleli,“ uviedol vedúci výskumného tímu Bob Snow. Tvrdí, že doterajšie odhady vychádzali z priveľmi konzervatívnych odhadov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) údajne mieru ohrozenia uvádza o 50 percent nižšiu, pretože používa nepresné štatistické metódy.

Doteraz sa malária považovala za africkú záležitosť, aj oxfordskí vedci vedci vedení Snowom majú centrálu v Keni. Ich výskum však ukázal, že malária nie je len záležitosťou najchudobnejšieho kontinentu a predovšetkým v juhovýchodnej Ázii je oveľa viac prípadov ochorení, ako sa predpokladalo. Nielen tam – nebezpečenstvo malárie v Brazílii sa podceňuje v pomere jedna ku trom a v Pakistane dokonca v pomere jedna k tisíc.

V Afrike je údajne k dispozícii výrazne presnejší obraz. Tam sa podľa Snowa robia „aktívne“ odhady na základe správ lekárov, ktorých tam svetové organizácie vysielajú, lebo v týchto krajinách nedostatočne funguje miestne zdravotníctvo.

Ochorenie maláriou zaznamenávajú vo viac než 100 krajinách a ročne zabíja viac než jeden milión ľudí. Tvrdia štatistiky WHO. Najhoršia je situácia v subsaharskej Afrike, kde zomierajú najmä malé deti. Riziko nákazy je tam desaťkrát vyššie ako v juhovýchodnej Ázii. Výskumný tím B. Snowa odhad smrteľných prípadov nezverejnil. Pochybuje však, že sa podarí dosiahnuť cieľ WHO – znížiť počet úmrtí na maláriu do roku 2010 na polovicu.

Autor článku: Poliklinika cudzokrajných chorôb

Dátum zverejnenia: