Spustila sa kampaň boja proti rakovine krčka maternice

Pôsobivým reklamným spotom chce nezisková organizácia HQ HOPE (Hlavný stan nádeje) primäť všetky ženy, aby sa podrobili preventívnemu cytologickému vyšetreniu na rakovinu krčka maternice.

V klipe vystupuje 12-ročná Kristínka, ktorej mama zomrela na túto chorobu vo veku 31 rokov. Apeluje na dievčatá a ženy, aby nezanedbali prevenciu. Kristína sa v detskom veku musela starať nielen o seba, ale aj o domácnosť a svoju chorú matku. Po smrti mamy ju prichýlila babička žijúca v Prahe. Teraz sa angažuje v projekte, aby, podľa jej slov, už nikto netrpel tak ako ona.

"Keď sa tieto choroby zachytia včas, nemusia zostávať takéto Kristínky," dodáva riaditeľka organizácie Eva Černá.

Černá spolu s onkológom Oliverom Sádovským chce v rámci masívnej a dobre nastavenej mobilizačnej kampane projektu Kľúč k životu organizovať prednášky a besedy po celom Slovensku, rozmiestniť informačné letáky všade, kde sú ženy zastihnuteľné, pripraviť koncert zameraný na osvetu a vyzbierať peniaze na autobus, ktorý by vozil ženy na cytologické vyšetrenia. Najpodstatnejšou zložkou programu je celonárodný skríning, čiže vyšetrenie krčka maternice.

Podľa Sádovského umiera na túto chorobu 200 - 220 žien ročne a približne 550 ich pribúda každý rok. Problém vidí v absencii gynekologických vyšetrení, kvôli ktorej sa výskyt neznižuje, ale naopak, zvyšuje. Prekurzory, ktoré predchádzajú tomuto typu rakoviny, sa vyvíjajú až 10 rokov. Sú kurabilné, čiže stopercentne vyliečiteľné.

HQ HOPE, n.o. založila v septembri 2006 bývalá moderátorka a poslankyňa NR SR Eva Černá. Cieľom organizácie je osveta v oblasti zdravotníctva, čiže zníženie úmrtnosti ľudí na ochorenia, ktorým je možné predchádzať, dodržiavanie ľudských práv, osveta v oblasti týrania najmä detí, ale i dospelých, humanitná pomoc ako aj poradenstvo v oblasti domáceho násilia, tiež pomoc ľuďom v sociálnej a existenčnej kríze a organizovanie kultúrnych a charitatívnych podujatí. Projekt Kľúč k životu je štartovacou témou.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: