V bojnickej nemocnici dali do skúšobnej prevádzky špičkový počítačový tomograf

V bojnickej nemocnici dali do skúšobnej prevádzky špičkový počítačový tomograf
Zdroj: bigstockphoto.com

Špičkový počítačový tomograf štvrtej kategórie Briliant od firmy Philips dali dnes do skúšobnej prevádzky v Nemocnici s poliklinikou v Bojniciach.

Podľa informácie riaditeľa nemocnice Ladislava Gerlicha sa tento 40-vrstvový špirálový CT-prístroj kvalitou a výkonnosťou zaraďuje medzi zariadenia, ktoré používajú na Slovensku iba vo väčších nemocniciach v Bratislave, Košiciach a Trnave. Umožní zrýchliť a skvalitniť diagnostiku pri nižšej záťaži pacienta žiarením. Včasná a kvalitná diagnostika umožní lekárom účinnejšiu liečbu a zlepší vyhliadky pacientov na plnohodnotný život pri nádorových ochoreniach, mozgových cievnych príhodách, odhaľovaní hematómov, cýst, ale aj pri rozsiahlych poraneniach a podobne.

Primárka rádiodiagnostického oddelenia nemocnice Daniela Poláková spresnila, že skúšobná prevádzka potrvá tri mesiace, čo by malo stačiť, aby sa lekári a operátori naučili s novým tomografom pracovať. Prvých pacientov budú môcť diagnostikovať koncom januára.

V Bojniciach doteraz používali CT prístroj prvej generácie, ktorý pred 15 rokmi zakúpili pre nemocnicu Hornonitrianske bane Prievidza. Bol už však značne poruchový a inštalácia nového tomografu takto zníži aj výpadky a prevádzkové náklady. Pre porovnanie na starom CT prístroji trvalo snímanie jednej, minimálne centimetrovej vrstvy ľudského tela päť až sedem minút. Nový tomograf umožní snímať za desatinu sekundy vrstvu v hrúbke niekoľko desatín milimetra. Umožňuje to viac než 1000 detektorov uložených do kruhu, konštatovala Poláková.

Nákup tomografu a rekonštrukciu priestorov v nemocnici financoval formou kapitálových výdavkov v sume 30 miliónov korún zriaďovateľ nemocnice Trenčiansky samosprávny kraj.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: