Zomrel ochrnutý Talian žiadajúci o odpojenie od respirátora

Zomrel ochrnutý Talian žiadajúci o odpojenie od respirátora
Zdroj: bigstockphoto.com

Ochrnutý Talian Piergiorgio Welby, ktorého žiadosti o odpojenie od respirátora vyvolali v prevažne katolíckej krajine búrlivú diskusiu o eutanázii, v noci nadnes zomrel. Oznámil to dnes líder strany, ktorá sa za neho zasadzovala.

"Dosiahol, po čom túžil, za čo bojoval," vyhlásil poslanec a líder Radikálnej strany Marco Pannella. Bližšie podrobnosti o Welbyho smrti nie sú zatiaľ známe, zverejnia ich na tlačovej konferencii v priebehu dňa. Na lôžko pripútaný Welby, ktorý by sa budúci týždeň dožil 61 rokov, bol napojený na dýchací prístroj a komunikoval prostredníctvom hlasového syntetizátora. Ešte v mladosti mu diagnostikovali svalovú dystrofiu, posledný polrok už dýchal len pomocou prístrojov a dostával výživu cez trubičku.

Welbyho opakované a široko medializované žiadosti o legalizáciu eutanázie pomohli rozpútať diskusiu o tejto citlivej záležitosti. V Taliansku, kde má značný vplyv katolícka cirkev, je eutanázia nelegálna. Welby sa postaral o palcové titulky v novinách v októbri, keď požiadal prezidenta Giorgia Napolitana o legalizáciu eutanázie. Odpojenie od dýchacieho prístroja sa snažil dosiahnuť aj súdnou cestou. Minulú sobotu však rímsky sudca jeho žiadosť zamietol. Podľa verdiktu má síce Welby ústavné právo odmietať liečbu, zákony však neumožňujú, aby mu neposkytli zdravotnú starostlivosť pre záchranu jeho života.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: