Veterinári na hornej Nitre kontrolujú dodržiavanie opatrení proti vtáčej chrípke

Veterinári Regionálnej veterinárnej správy (RVS) v Prievidzi v regióne hornej Nitry neustále kontrolujú opatrenia prijaté proti šíreniu vtáčej chrípky.

Všetky veľkochovy hydiny sú podľa informácie vedúceho oddelenia ochrany zdravia zvierat RVS Juraja Mendela v uzatvorených priestoroch. Sprísnili v nich aj hygienické pravidlá pre pracovníkov. Pracovníci RVS už v minulom roku začali monitorovať voľne žijúce vtáky. Doteraz poslali na vyšetrenie osem uhynutých vtákov. Boli medzi nimi holuby, hrdličky a divé kačice. Všetky vyšetrenia na vírus vtáčej chrípky boli negatívne. Naposledy, v pondelok tohto týždňa, poslali do Zvolena vzorku z uhynutého divého káčera, ktorého objavili v Bojniciach. Výsledok ešte zatiaľ nemajú.

Nakaziť sa od prilietajúcich sťahovavých vtákov by sa mohla aj hydina v malých domácich chovoch. Preto veterinári poslali na jednotlivé obce a mestá hornonitrianskych okresov Prievidza a Partizánske odporúčania pre chovateľov, aby zvieratá takisto chovali v uzatvorených priestoroch. Primátori a starostovia mali povinnosť s týmito opatreniami oboznámiť občanov. Kontrola, či ich ľudia plnia, však nie je v silách veterinárov, konštatoval Mendel.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: