Vláda bude môcť odvolať predsedu ÚDZS kedykoľvek na návrh ministra zdravotníctva

Vláda bude môcť odvolať predsedu ÚDZS kedykoľvek na návrh ministra zdravotníctva
Zdroj: bigstockphoto.com

Vláda už môže odvolať predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) na návrh ministra zdravotníctva aj z iných dôvodov ako doteraz. Dôvodom je, že v pondelok 15. januára začína platiť novela zákona o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou.

Podľa súčasnej právnej úpravy vláda odvolávala šéfa úradu len v presne vymedzených prípadoch. Išlo o situáciu, ak ho právoplatne odsúdili za úmyselný trestný čin alebo trestný čin a súd nerozhodol o podmienečnom odložení výkonu trestu odňatia slobody. Druhou možnosťou je, že ho právoplatne zbavili spôsobilosti na právne úkony alebo mu jeho spôsobilosť obmedzili. K odvolaniu mohlo dôjsť aj v prípade, ak začal vykonávať povolanie alebo funkciu nezlučiteľnú s funkciou predsedu úradu. Novela však rozširuje možnosti vlády na odvolanie šéfa ÚDZS.

Súčasného predsedu úradu Jána Gajdoša do funkcie menovala vláda Mikuláša Dzurindu a úrad vedie od 1. apríla 2005. Novelu označil za jasný dôkaz tendencie mocensky a politicky ovládnuť jediný nezávislý regulačný úrad v zdravotníctve. Koalícia podľa premiéra Roberta Fica na tohtotýždňovej koaličnej rade o jeho nástupcovi nehovorila.

Jednou zo zmien je aj to, že zdravotná poisťovňa už nebude môcť získať poistencov prostredníctvom právnickej alebo fyzickej osoby, s ktorými o tom uzatvorí mandátnu zmluvu. Zakazuje sa aj to, že za prijatie a potvrdenie prihlášky poskytne poisťovňa poistencovi peniaze alebo inú nepeňažnú výhodu, na ktorú nemá na základe verejného poistenia nárok.

Návrh novely na zmenu spôsobu odvolávania predsedu ÚDZS navrhli poslanci Ján Zvonár a Jozef Valocký (obaja Smer-SD). NR SR novelu so zmenami definitívne schválila v decembri a následne ju podpísal aj prezident Ivan Gašparovič.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: