Stredoslovenský ústav srdcovo-cievnych chorôb by sa mal sťahovať v roku 2008

Stredoslovenský ústav srdcovo-cievnych chorôb (SÚSCCH) v Banskej Bystrici sa možno konečne dočká dôstojných priestorov hodných takéhoto špecializovaného zariadenia. V októbri 2008 by mal už sídliť v starom nemocničnom areáli, kde začali v tomto roku rekonštrukčné práce. Prestavba si vyžiada približne 600 miliónov korún.

"Na účte máme 200 miliónov korún. Získali sme ich ešte vlani od predchádzajúcej vlády ako účelové peniaze na uvedenú rekonštrukciu. Zvyšné financie si požičiame od bánk. Máme od nich prísľub. Vzhľadom na našu dobrú ekonomickú situáciu nemajú problém požičať nám peniaze na dlhodobý úver. Boli by sme však radšej, keby sa našli zdroje v štátnom rozpočte," uviedol šéf SÚSCCH Peter Mečiar.

V zmodernizovanom areáli sa zdvojnásobí počet lôžok z terajších 70 na 140, ale aj operačné kapacity ústavu, čo skráti čakanie pacientov na zákrok. "Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne čakajú napríklad rok. S poisťovňami sa budeme musieť dohodnúť, aby vyčlenili na prioritný program ďalšie zdroje. Darmo budeme mať väčšie kapacity, ak nám poisťovňa nezaplatí zdvojnásobnený objem výkonov," podotkol kardiológ Mečiar. Spresnil, že rok sa čaká na kľúčové vyšetrenia, od ktorých sa odvíja operácia bajpasu či chlopní.

Špičkové pracoviská ústavu s takmer 200 zamestnancami, z nich je 30 lekárov, sú dnes roztrúsené vo viacerých budovách v areáli Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta. To komplikuje prácu špecialistov a ostatného zdravotníckeho personálu. Okrem toho Rooseveltovej nemocnici platia vysoké nájomné za nevyhovujúce prenajaté priestory.

Banskobystrický SÚSCCH je jedným z troch špecializovaných ústavov na Slovensku, ktoré diagnostikujú a liečia srdcovo-cievne ochorenia. Jeho predchodcom bolo kardiocentrum, ktoré vzniklo v Rooseveltovej nemocnici v januári 1993. O desať rokov neskôr sa od nej odčlenil SÚSCCH ako príspevková organizácia. Tá sa vlani pretransformovala na akciovú spoločnosť, ktorej 100-percentným vlastníkom je štát.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: