Soľná jaskyňa v Bratislave

Soľná jaskyňa v Bratislave
Zdroj: bigstockphoto.com

Ste prepracovaný, vyčerpaný, obklopený stresom  a starosťami, viete, že potrebujete jednoducho vypnúť, ale neviete sa dostatočne uvolniť. Chcete urobiť niečo pre svoje zdravie? Ak áno, v tom prípade je soľná jaskyna vhodná práve pre Vás.

Nájdete nás v Rači na Hruškovej ulici, pod OMW pumpou v rodinnej zástavbe.

Otvorené denne 7.00-22.00 h Pobyt trvá 45 minút a začína vždy v celú hodinu
Informácie a objednávky na telefóne 02 44 88 79 01, 0905671114 0903272902 a 
objednať sa treba vopred !                                      

Soľná jaskyňa v Rači je postavená zo soľných kryštálov na špeciálnych platniach, ktoré sú v rôznych farbách a kompozíciách. Je priestorom, ktorý umožňuje rehabilitáciu, prevenciu a ochranu zdravia vplyvom solí z poľských baní, Mŕtveho mora a Pakistanu.

V jaskyni je špecifická mikroklíma, v ktorej je vzduch nasýtený minerálnymi látkami a mikročasticami (jód, magnézium, železo, vápnik, draslík, sodík, meď, selén...) Soľná jaskyňa je zabezpečená germicidným žiaričom a antibakteriálnymi tabletami v klimatizácii s pravidelnou výmenou vzduchu a vyhovuje tak všetkým hygienickým normám.

Atmosféru jaskyne dotvára relaxačná hudba a pohodlné ležadlá.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava vydal súhlasné stanovisko k prevádzke Soľnej jaskyne v Rači z hľadiska hygienicko-epidemiologických aspektov pod číslom: RUVZ/21-7452/2005

Názor lekárov na soľné jaskyne:

MUDr. L.Špačinský
Odborný lekár pre choroby nosné, ušné, krčné. Všeobecne sú známe blahodárne účinky pobytu pri mori. Keďže na Slovensku more nemáme, účinky morskej mikroklímy je možné získať v soľných jaskyniach. Klimatická liečba v soľnej jaskyni urýchľuje liečebné a hojace procesy. Liečebný účinok minerálov soli je známy už storočia. Z pohľadu lekára otolaryngológa rozhodne odporúčam podpornú liečbu v soľnej jaskyni, hlavne pacientom s alergickým ochorením dýchacích ciest, z chronickými zápalmi nosa, priedušiek a prínosových dutín. Je známe už niekoľko prípadov astmatikov a ľudí trpiacich sennou nádchou, ktorým sa stav výrazne zlepšil.

MUDr. Eva Holanová
Praktický lekár pre deti a dorast. Vdychovanie  vzduchu v soľnej jaskyni pôsobí ako balzam na sliznice dýchacích ciest(ako pobyt pri mori).
Opakované sedenia, pobyty v soľnej jaskyni, sú vhodné tak v rámci prevencie ako aj pri opakovaných infektoch dýchacích ciest. Tento účinok je znásobený aj príjemným prostredím a úžasným relaxom. Ak sú zabezpečené Hygienické normy (klimatizácia) hodnotím soľnú jaskyňu veľmi pozitívne.

Piešťany - MUDr. Jaroslav Mikula
V čase, keď v celom svete rastú ekologické aktivity, sú soľné jaskyne akousi ekologickou aktivitou najmä v preventívnej medicíne a majú blahodárne preventívne účinky na celý rad ochorení.  Je to jedna z možností, ktorá dokáže zvýšiť obranyschopnosť človeka voči akýmkoľvek bežným infekčným ochoreniam vrátane bežnej chrípky. Ide o inhaláciu mikročastíc soli, ktorá keď dopadá na sliznicu, zabíja všetky patogény, sliznicu lieči, tá sa stáva ďaleko odolnejšou voči akýmkoľvek patogénom a aj vírusom. Zlepšuje aj stav organizmu, ktorý trpí chronickým zápalom, ktorý mesiace bojuje s chronickou infekciou, ktorá sa nemusí prejavovať horúčkami alebo práceneschopnosťou, prejavuje sa miernejšie, ale určite tým, že vyčerpáva imunitný systém. Ak tento človek chodí pravidelne alebo aspoň niekoľkokrát ročne do soľnej jaskyne, po čase si zlepší imunitný systém, lebo soľ likviduje práve tú zdanlivo nevinnú chronickú infekciu, ktorá mu niekde v dýchacích cestách, nosných slizniciach, dutinách, atď., škodí. Určite bude odolnejší aj voči takým sezónnym veciam, ako sú chrípkové epidémie. Niektorí ľudia neochorejú ani v chrípkovom prostredí – majú silnú imunitu, nie každý to tak však má, hlavne deti a starší ľudia majú odolnosť menšiu. Jaskyňa je prevencia, veľmi dobrá vec ,ktorú vrelo odporúčam.

Záporná ionizácia vzduchu v jaskyni zlepšuje Vaše zdravie a podporuje liečenie nasledujúcich chorôb:
• respiračná alergia, chronická bronchitída
• ochorenia dýchacích ciest, pľúc, astma
• zápaly nosných dutín, horných a dolných dýchacích ciest
• fajčiarsky kašeľ
• znížená funkcia štítnej žľazy
• prevencia pred sezónnymi chorobami   
• dermatologické ochorenia
• kardiovaskulárne ochorenia (hypertenzia, stavy po infarkte...)
• posilnenie  imunitného systému
• neurózy, depresie, stavy vyčerpanosti a únavy

Haloterapia-(liečba soľou) je proces, pri ktorom dochádza k vdychovaniu mikročastíc soli a jej prenikaniu do rôznych častí dýchacieho traktu. Vdychovaný aerosól soli následne ničí mikróby tým, že vysušuje mikrobiálne bunky patogénnych mikroorganizmov a telo sa ich potom zbavuje formou uvoľňovaných hlienov. Tento jav hodnotia odborníci ako účinný samočistiaci proces organizmu. Soľ súčasne znižuje hustotu hlienov, má zvlhčovanie vlastnosti, na základe čoho návštevníci udávajú aj subjektívne zlepšenie stavu. Priamym dôsledkom tohto čistiaceho procesu organizmu je ústup zápalov v dýchacom trakte ako aj v celom organizme a výrazná podpora imunitného systému.

Pobyt v soľnej jaskyni je veľmi vhodný pre všetky vekové skupiny ľudí. Je odporúčaný deťom , ako aj tehotným ženám. Prispieva k k relaxácii, psychickému uvoľneniu a posilneniu imunitného systému vyťaženého človeka. Vynikajúce liečivé účinky soli sú známe už niekoľko storočí. V súčasnosti sa k tomuto zdroju zdravia, soli - opäť vraciame.

Aktuálny cenník Soľnej jaskyne na Hruškovej 5, Bratislava-Rača

Jednorazový vstup v čase od 7 – 15h .................................... 140,- Sk
                                                  16 – 22h .................................... 170,- Sk

Permanentka                    5 vstupov ..................................750,- Sk  * + 1 vstup zdarma
Permanentka                  10 vstupov ................................1400,- Sk   * + 2 vstupy zdarma

zľavy pre deti od 6 – 15, len na preukaz: študenti, dôchodcovia, ZŤP
deti do 6 rokov v sprievode dospelého zdarma

Zľavnený jednorazový vstup v čase od 7 – 15h......................70,- Sk
16 – 22h......................99,- Sk

Autor článku: Soľná jaskyňa, Beata Dostálová

Dátum zverejnenia: