Paška vyzval na dialóg s odbornou verejnosťou v zdravotníctve

Paška vyzval na dialóg s odbornou verejnosťou v zdravotníctve
Zdroj: bigstockphoto.com

Na dialóg s odbornou verejnosťou vyzval dnes podpredseda strany Smer-sociálna demokracia Pavol Paška na seminári Systém zdravotníctva v modernom sociálnom štáte.

"Chceme napraviť chyby, ktoré urobil súčasný šéf rezortu Rudolf Zajac, keď robil reformu so svojim tímom bez konsenzu a dialógu," vyhlásil Paška.

Smer podľa Pašku chce zrušiť nezmyselné poplatky. "Návrhy nových zdravotníckych zákonov má Smer pripravené, ak budeme mať politickú silu a bude vôľa, v čo najkratšom čase ich predložíme na schválenie do vlády a parlamentu," konštatoval Paška.

Zdravotníctvo je jednou z priorít strany Smer. Paška chce presadiť dostať viac zdrojov do zdravotníckeho systému. Na to plánuje využiť viacero foriem. Jednou z nich je zvýšenie platieb štátu za jeho poistencov. Ďalej odmieta, aby pôsobenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa financovalo z verejných zdrojov.

Generálny sekretár Slovenskej lekárskej komory Eduard Kováč opäť otvoril otázku povinného a dobrovoľného členstva v komorách. Poukázal na nezmyselné ustanovenie v zákone o komorách. Podľa tohto dokumentu sankcie uložené lekárom za neplnenie si povinností voči komore sú príjmom štátneho rozpočtu.

Ján Šipeky zaoberajúci sa liekovou politikou odmietol tvrdenie šéfa rezortu Rudolfa Zajaca, že sa ročne predpisuje až 60 miliónov receptov. Takýto počet nikdy nebol, vyhlásil Šipeky. Podľa jeho informácií v roku 2000 zdravotné poisťovne odsúhlasili 52 miliónov receptov, v roku 2001 53 miliónov receptov, o rok neskôr 53,7 milióna receptov a v roku 2003 už len 49,5 milióna receptov. Teda naopak, podľa Šipekyho sa zaznamenáva pokles receptov odsúhlasených zdravotnými poisťovňami o 8,7 percenta.

Vytvoriť priestor pre odbornú diskusiu o fungovaní zdravotníctva mal dnešný seminár nazvaný Systém zdravotníctva v modernom sociálnom štáte. Podľa riaditeľa inštitútu ASA (analýzy, stratégia, alternatívy) Vladimíra Faiča bolo to prvé podujatie zo série seminárov v rámci tematického celku Slovensko - moderný sociálny štát. Semináre a diskusné fóra vyvrcholia 22. apríla medzinárodnou konferenciou pod rovnakým názvom za účasti rakúskych, nemeckých a českých odborníkov, povedal pre TASR Faič. Ďalšie semináre inštitútu ASA spolu so stranou Smer-SD zamerajú na penzijnú reformu, školstvo a vedu, verejnú správu a iné oblasti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: