Egyťanka zomrela na následky vtáčej chrípky a jedno dieťa sa nakazilo

Egyptská žena zomrela v káhirskej nemocnici na následky vtáčej chrípky a päťročný chlapec sa stal 22. Egypťanom pozitívne testovaným na toto smrteľné ochorenie.

Expert Svetovej zdravotníckej organizácie oznámil, že za nedávne úmrtia v Egypte môže neskoré nahlásenie symptómov. Zmutovaný kmeň, ktorý v decembri spôsobil smrť troch ľudí, sa však pravdepodobne nevrátil.

Pacientka, ktorá zomrela vo štvrtok, 37-ročná Nadía Abdal Háfizová bola po prevoze do káhirskej nemocnice stabilizovaná a jej stav sa zlepšoval, neskôr sa však rapídne zhoršil. Hospitalizovali ju 12. februára po tom, ako sa dostala do kontaktu s nakazenou hydinou, ktorú doma chovala. Bola z provincie Fajúm, odkiaľ pochádzalo aj 17-ročné dievča, ktoré začiatkom mesiaca zomrelo na vtáčiu chrípku.

Chlapec, päťročný Muhammad Ahmad Sulajman z provincie Šarkíja je stabilizovaný a dostáva liek Tamiflu. Chlapca pozitívne testovali na vtáčiu chrípku po tom, ako v stredu u neho zaznamenali vysokú horúčku.

Egypt má po Ázii najvyšší počet ľudí nakazených vtáčou chrípkou s 21 známymi prípadmi odkedy sa pred rokom zistil vírus v egyptskej hydine. Trinásť osôb už zomrelo.

John Jabbour, predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie v Káhire tvrdí, že neskoré oznámenie symptómov robí vtáčiu chrípku v Egypte smrteľnou. Mnoho Egypťanov chová hydinu doma, ale často to pred zdravotníckymi pracovníkmi nechcú odhaliť, pretože sa boja sankcií.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: