Banská Bystrica má záujem o budovu polikliniky

Banská Bystrica má záujem o budovu polikliniky
Zdroj: bigstockphoto.com

Mesto Banská Bystrica požiadalo Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) o prednostné odkúpenie objektu budovy polikliniky na Hornej ulici. Budova v hodnote približne 55 miliónov korún patrí k piatim zdravotníckym zariadeniam v meste, ktoré vlastní BBSK po tom, ako ich získal od štátu bezodplatne.

Na predaj majetku polikliník v Banskej Bystrici, Detve, Poltári, Fiľakove a Tornali však BBSK, ktorý je jeho vlastníkom, vypísal verejnú obchodnú súťaž. Rozhodli o tom poslanci jeho zastupiteľstva 1. februára. Dôvodom predaja je vysoká zadlženosť zariadení, ktoré síce patria BBSK, ale zdravotnícke služby v nich zabezpečujú súkromní lekári. Prevádzková strata zariadení ku koncu minulého roku dosiahla bezmála 35 miliónov korún, pričom len za vlaňajšok narástla o asi 12 miliónov korún. Predstavitelia BBSK sa veriteľom zaviazali, že svoje záväzky im uhradia do dohodnutého termínu a financie chcú získať práve predajom tohto majetku. V prípade, že by dlhy voči veriteľom BBSK nevyrovnal, mohlo by dôjsť k exekúcii tohto majetku.

Primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor ale požiadal písomne BBSK, aby netrval na odpredaji budovy banskobystrickej polikliniky formou verejnej obchodnej súťaže. Urobil to však až po termíne podania ponúk do verejnej súťaže o tento i ďalšie objekty bývalých polikliník.

"Uznesenia BBSK sú známe a verejné, takže o uznesení o poliklinikách sme vedeli. Viedli sa aj osobné rokovania o tomto objekte. Po nich sme zareagovali písomne, pretože sme chceli istým spôsobom deklarovať záujem o tento objekt. Môže sa zdať, že sme zareagovali neskoro, ale stále si myslíme, že existuje aj legislatívna možnosť ako tento problém vyriešiť," povedal dnes na tlačovej besede primátor Ivan Saktor.

Za jednu z možností označil Saktor nesúhlas poslancov s odpredajom budovy polikliniky na Hornej ulici pre záujemcu z verejnej obchodnej súťaže, na čo majú právo. Potom by mesto mohlo rokovať s BBSK o predaji, prípadne o bezodplatnom prevode jej objektu pre mesto Banská Bystrica. Ak ho získa, tak sa zaručí, že v ňom i naďalej budú zabezpečené zdravotnícke služby pre Banskobystričanov i ľudí z okolia, dodal Saktor.

"Nebudeme komentovať vyjadrenie primátora Saktora, máme záujem na dobrej spolupráci s každým mestom v Banskobystrickom kraji, samozrejme aj s Banskou Bystricou. Zatiaľ beží verejná súťaž tak, ako sme oznámili. Dvadsiatehodruhého februára budú známe jej výsledky, potom zvážime ďalší postup," reagoval vedúci oddelenia vzťahov s verejnosťou Úradu BBSK Martin Krupa.

Na predaj majetku piatich polikliník vypísal BBSK verejnú obchodnú súťaž. Záujem o kúpu podstatnej časti ich majetku v nej prejavilo 13 subjektov, z miest, v ktorých sú budovy polikliník, iba Detva. Definitívny predaj objektov polikliník však musí po uzávierke a vyhodnotení verejnej obchodnej súťaže odsúhlasiť Zastupiteľstvo BBSK.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: