Klobušická: Prichádzame s iniciatívou vyhlásiť 7. marec za Deň výskumu rakoviny

Nadácia Výskum rakoviny (NVR) prichádza ten rok s iniciatívou vyhlásiť 7. marec za Deň výskumu rakoviny (Day of Cancer Research). Zámerom je upozorniť na priority a potenciál moderného onkologického výskumu, informovala TASR prezidentka NVR Margita Klobušická.

"Veríme, že k tomuto dňu iniciovanému zo Slovenska sa pripoja aj zahraničné inštitúcie a spoločným úsilím, krok za krokom sa podarí etablovať tento dátum v medzinárodnom kalendári. Posolstvo tohto dňa vyjadruje výzva: Podporte výskum rakoviny, podporíte šancu na včasné zistenie ochorenia i jeho lepšiu liečbu pre nás všetkých," zdôraznila Klobušická.

Tohtoročná výzva je určená všetkým občanom SR i lekárom, ktorí chcú spolupracovať s výskumníkmi. Je určená aj slovenskej vláde, ktorá by mala zahrnúť špeciálny program aplikovaného výskumu do Národného plánu boja proti rakovine a súčasne aj medzi priority znalostnej ekonomiky na Slovensku, uviedla šéfka nadácie.

"Špeciálny deň venovaný len onkologickému výskumu sleduje dva základné ciele. Predovšetkým ním chceme ukázať pacientom a ich rodinám, čím konkrétnym im výskum pomáha a presvedčiť lekárov – onkológov, že ich spolupráca na výskume je nevyhnutná pre ďalšie napredovanie v boji s rakovinou," vyhlásila Klobušická.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: