Na Slovensku trpí hypertenziou vyše 30 percent populácie

Na Slovensku trpí hypertenziou vyše 30 percent populácie
Zdroj: bigstockphoto.com

Na Slovensku trpí hypertenziou čiže vysokým krvným tlakom vyše 30 percent populácie. Vo vekovej skupine nad 60 rokov je to až 50 percent, pravidelne sa lieči len asi polovica z nich. Novinárov o tom informoval predseda Slovenskej ligy proti hypertenzii Štefan Farský.

Ochorenie podľa neho nemusí byť sprevádzané žiadnymi subjektívnymi príznakmi, môže však náhle spôsobiť srdcový infarkt, mozgovú mŕtvicu, zlyhanie srdca alebo ľadvín. Následky hypertenzie preto nemožno podceňovať. Poznať hodnoty svojho krvného tlaku patrí k základnej prevencii a jeho pravidelným meraním možno predísť viacerým zdravotným komplikáciám, vysvetlil Farský.

Na slovenský trh zdravotníckych pomôcok prichádza novinka - tlakomer s technológiou Duo Sensor. Znamená to, že spája výhody dvoch profesionálnych metód merania krvného tlaku, a to oscilometrickej a posluchovej. Je vhodný nielen pre osoby s vysokým krvným tlakom, ale aj poruchami srdcového rytmu.

Tlakomer zásluhou kombinácie dvoch metód merania krvného tlaku umožňuje dvojnásobne presné meranie. Korotkovova (tzv. posluchová) metóda merania krvného tlaku, využívaná lekármi v ordináciách, sa vyznačuje vysokou presnosťou výsledkov a menšou náchylnosťou k chybnému meraniu. Umožňuje získať presné hodnoty meraní aj u pacientov, ktorí trpia okrem vysokého tlaku aj poruchami srdcovej arytmie.

U pacientov, ktorí majú zvuk tepu taký slabý, že ho nemožno Korotkovou metódou zachytiť, technológia Duo Sensor automaticky prepne tlakomer na zobrazovanie oscilometrického merania krvného tlaku. Toto meranie sa robí na základe vĺn prebiehajúcich v tepnách namiesto zvukov tepu. Tlakomer s dvojitou kontrolou poskytuje presné výsledky merania, jeho používanie je veľmi jednoduché nielen pre lekárov, ale aj pre verejnosť, konštatoval Farský.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: