V Rooseveltovej nemocnici je krízový stav, odkladajú plánované operácie

V Rooseveltovej nemocnici je krízový stav, odkladajú plánované operácie
Zdroj: bigstockphoto.com

Súčasný krízový stav v banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta má podľa riaditeľa Jána Šulaja na svedomí dlhodobé poddimenzovanie platieb za výkony zdravotnými poisťovňami. Vyústilo do zmrazenia jej účtov exekútormi a obmedzenia zdravotnej starostlivosti. Ohroziť tiež môže nákupy liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu.

V najbližšom období bude banskobystrická nemocnica poskytovať iba akútnu zdravotnú starostlivosť, informoval Šulaj. Objednaných pacientov, ktorých liečba sa dá odložiť, presunú do čakacích listín. Pre niektorých to môže znamenať aj viac ako polročné odloženie plánovanej operácie.

Rooseveltova nemocnica žiadala o odklad exekúcií v 19 prípadoch aj súdnou cestou. V 14 z nich jej súd povolil odklad, v piatich nesúhlasil. Exekútor v uplynulých dňoch vybral z účtov 8,5 milióna korún a 7,3 milióna blokuje.

Nemocnica sa dlhodobo pohybuje v červených číslach a jej celkový dlh predstavuje takmer 590 miliónov korún. Mesačne sa zadlžuje až o 20 miliónov korún a aj napriek úsporám a rokovaniam so zdravotnými poisťovňami sa jej nedarí zabrániť ďalšiemu zadlžovaniu. Dnes pokrývajú platby poisťovní asi 55 percent nákladov na poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Strata by sa dala znižovať, ale podľa kolektívnej zmluvy zvýšil manažment platy zamestnancov a musí plniť staré záväzky, konštatoval Šulaj.

Medzi najväčších veriteľov banskobystrickej FNsP patria dodávateľské spoločnosti, Stredoslovenská energetika, Slovenský plynárenský priemysel, Stredoslovenská vodárenská spoločnosť a Sociálna poisťovňa.

Jedna z najväčších slovenských nemocníc zamestnáva vyše 1800 ľudí, z toho 300 lekárov a 1000 zdravotných sestier. Lekári chýbajú v mnohých odboroch, najviac v chirurgických. Stále odchádzajú kvôli lepším platovým podmienkam do zahraničia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: