Konferencia ministrov zdravotníctva EÚ o boji proti AIDS sa začína v Brémach

Konferencia ministrov zdravotníctva EÚ o boji proti AIDS sa začína v Brémach
Zdroj: bigstockphoto.com

Dvojdňová konferencia ministrov zdravotníctva členských krajín Európskej únie sa dnes z iniciatívy úradujúceho nemeckého predsedníctva EU začína v Brémach.

Na podujatí pod mottom Partnerstvo a zodpovednosť, spoločne proti HIV/AIDS sa zúčastnia aj riaditeľ programu boja proti AIDS Organizácie Spojených národov (UNAIDS) Peter Piot, nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, ktorá tu vystúpi so zásadným prejavom, početní experti, ale aj futbalisti Miroslaw Klose, Per Mertesacker, či herečka Gudrun Landgrebeová. Prítomní budú aj šéfovia nemeckých krajinských rezortov zdravotníctva.

Keďže sa neustále zvyšuje počet nositeľov vírusu HIV, spôsobujúceho smrteľnú stratu imunity, ako aj počet ochorení na túto stále nevyliečiteľnú chorobu, spolková vláda si práve úlohu politických elít a význam neštátnych organizácií v boji proti tejto pliage stanovila za jednu z priorít zdravotníckej kapitoly polročného predsedníctva v únii.

V celosvetovej relácii je nositeľom vírusu HIV v súčasnosti asi 40 miliónov ľudí. Iba v Nemecku zaznamenali vlani podľa oficiálnych údajov spolkového rezortu zdravotníctva viac ako 2700 nových prípadov. Enormný, 70-percentný nárast počtu ochorení zaregistrovali v uplynulých dvoch rokoch v krajinách východnej Európy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: