Počet transplantácií obličiek od žijúcich darcov stúpol v SR o 62 percent

Počet transplantácií obličiek od žijúcich darcov stúpol aj vďaka kampani s názvom Oblička nad zlato od jej vyhlásenia o 62 percent.

Pokiaľ v roku 2005 bolo takýchto zákrokov na Slovensku zrealizovaných iba osemnásť z celkového počtu 123 transplantácií obličiek, do konca roka 2006 ich počet stúpol na 29 z celkového počtu 129 transplantácií.

Transplantačné centrum v Bratislave vykonalo uplynulý rok osem operácií, pri ktorých tento dôležitý orgán darovali žijúci ľudia. V Banskej Bystrici ich bolo trinásť, v Martine tri a v Košiciach päť.

Dnes o tom informovali Slovenská transplantologická spoločnosť, Slovenská urologická spoločnosť a Slovenská nefrologická spoločnosť, ktoré sa 14. marca 2006 podieľali aj na spustení spomínanej kampane. Tento projekt podporilo aj ministerstvo zdravotníctva. Kampaň vznikla z dôvodu nedostatku informácií o tomto párovom ľudskom orgáne, jeho chorobách a liečbe.

V súčasnosti existujú len dve možnosti, ako môžu ľudia trpiaci ochorením obličiek žiť - je to buď dialýza alebo transplantácia. Dialýza však postihnuté orgány nelieči, pomáha pacientovi prežiť s ochorením, pričom operáciou získava plnohodnotný život.

Darovanie obličky nie je podľa zákona viazané iba na príbuzenské vzťahy. Pre tento krok sa môžu rozhodnúť aj osoby, ktoré sú s pacientom v emocionálnom vzťahu - teda manžel, manželka, druh, družka či priateľ alebo priateľka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: