Fórum života o úcte k počatému životu, dôsledkoch legalizácie potratov v 1957

Šíriť úctu ku každému ešte nenarodenému dieťaťu a poukázať na potrebu chrániť ľudský život už od počatia je cieľom 7. ročníka kampane 25. marec - Deň počatého dieťaťa, ktorá sa začína dnes a skončí sa v nedeľu 25. marca 2007.

Pripravili ju mimovládne organizácie združené vo Fóre života, ktoré zároveň chcú tentokrát poukázať aj na dôsledky legalizácie umelých potratov na Slovensku pred päťdesiatimi rokmi a utrpenie žien po umelom potrate. Heslom kampane je - Nechať žiť je správna voľba. Informovali dnes novinárov v Bratislave predstavitelia Fóra života, lekári, právnici a ďalší odborníci, ako aj predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) František Tondra.

Od roku 1957, kedy vstúpil do platnosti zákon o umelom prerušení tehotenstva, sa vykonalo 1 370 000 umelých potratov, čo predstavuje jednu štvrtinu obyvateľov Slovenska. Je to asi 27 000 ročne, konštatoval demograf doc. Karol Pastor. Súčasne upozornil, že na Slovensku platí v tejto otázke jedna z najliberálnejších legislatívnych úprav v rámci Európy. Aj to spôsobilo nepriaznivý demografický vývoj na Slovensku.

Právnik Patrik Daniška zdôraznil, že okrem konkrétnej pomoci ženám možno pomôcť aj legislatívnou cestou. Treba zlepšiť informovanosť žien pred umelým potratom o jeho možných negatívnych fyzických i psychických dopadoch, dať ženám potrebný čas na to, aby si premysleli, či dajú súhlas so zákrokom a vysvetliť im, že sú aj iné možnosti riešenia situácie. V prípade tehotenstva u neplnoletých dievčat by sa mal zaviesť súhlas rodiča s umelým potratom, uviedol Daniška.

Predseda KBS František Tondra pripomenul, že umelý potrat nie je len vecou konkrétnej ženy, ale keď je v platnosti zákon, ktorý ho povoľuje, ide už o celospoločenskú záležitosť. Keď platí zákon umožňujúci zlikvidovať ľudský život, život človeka celkove sa stáva menej hodnotným a to má negatívny vplyv na celú spoločnosť, upozornil.

Kampaň ku Dňu počatého života môže každý podporiť nosením bielej stužky na odeve, najmä v týždni od 19. do 25. marca. V informačných stánkoch na Námestí SNP v Bratislave aj v iných mestách Slovenska budú dobrovoľníci počas tohto týždňa rozdávať informačné letáky a biele stužky, informovala predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová. Pripravili aj nový televízny spot, ktorý bude vysielať STV na Dvojke a odvysielajú ho aj niektoré regionálne televízie.

Vyvrcholením kampane bude medzinárodná konferencia Vyber si život, ktorá sa uskutoční 23.- 24. marca 2007 v Rajeckých Tepliciach, uviedla Dobešová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: