Zubná pohotovosť v Trnave od 1. mája končí

Zubná pohotovosť v Trnave od 1. mája končí
Zdroj: bigstockphoto.com

Trnavskí pacienti pravdepodobne čoskoro zostanú bez zubnej pohotovosti. Jedinú ambulanciu v šiestich okresoch Trnavského kraja plánuje od 1. mája zatvoriť jej prevádzkovateľ Fakultná nemocnica v Trnave. Umožňuje jej to legislatíva, ktorá zubnú pohotovosť nedefinuje ako lekársku službu prvej pomoci.

Stomatológovia sa zatvoreniu ale nebránia. Hlavným dôvodom je stav ambulancie, kde počas víkendov poskytujú služby. Podľa nich je kritický, so značne zastaraným vybavením, kde je problém dodržiavať požadované hygienické zásady pri ochrane zdravia pacientov. "Ambulancia má iba nevyhnutné vybavenie, niektoré prístroje nefungujú tak ako majú, napríklad aparát na sterilizáciu," povedal prezident Regionálnej Komory zubných lekárov (RKZL) Alexander Bednárik. Keďže nemocnica neplánuje poskytnúť odhadovaných zhruba milión korún na jej dobudovanie, stomatológovia na sobotňajšom zhromaždení RKLZ prijali stanovisko, že budú v nevyhnutných a akútnych prípadoch po dohovore s pacientom poskytovať služby mimo pracovný čas vo svojich vlastných ambulanciách.

Myšlienky zubnej pohotovosti sa však nevzdávajú. "Vstupujeme do rokovania s riaditeľom nemocnice, výsledok nateraz nevieme predvídať," povedal Bednárik. Lekári majú predstavu moderne zariadenej ambulancie v areáli nemocnice, aby mohli v prípade potreby spolupracovať napríklad s chirurgom. Ambulancia je dnes vysunutá v objekte mestskej polikliniky. Bednárik konštatoval, že Trnava je jediným krajom v rámci bývalého Československa, kde fakultná nemocnica nemá vlastné stomatologické oddelenie vôbec. Poukázal na Nitru, kde prednedávnom po skúsenostiach takéto oddelenie znovu otvorili. Zubná pohotovosť už dlhšie nefunguje v okresných mestách Senica, Skalica, Piešťany, Hlohovec ani Galanta, v Dunajskej Strede ju poskytuje súkromná firma.

Stomatológovia v súvislosti so službami pohotovosti, ako zdôraznil Bednárik, stále poukazujú aj na skutočnosť, že v prevažnej miere ich využívajú pacienti, ktorí zanedbávajú pravidelné návštevy svojich zubárov. "Je to skupina ľudí, ktorých v našich čakárňach nikdy nestretnete, pohotovosť zneužívajú na bežné opravy kazov," povedal predseda RKZL v Trnave. "Je najvyšší čas skončiť s falošnou solidaritou pre túto skupinu pacientov a naučiť ich dodržiavať liečebný poriadok," dodal. Jeho slová nepriamo potvrdili aj pacienti v čakárni pohotovosti v sobotu 31. marca. Na otázku TASR viacerí potvrdili, že volia tento spôsob, pretože cez týždeň nemajú na zubára čas.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: