V USA sa narodilo prvé dieťa, počaté zo zmrazeného vajíčka a zmrazenej spermie

V USA sa narodilo prvé dieťa, počaté zo zmrazeného vajíčka a zmrazenej spermie
Zdroj: bigstockphoto.com

Kalifornčanka porodila prvé dieťa v USA počaté splynutím zmrazenej spermie a zmrazeného vajíčka. Oznámila to firma zaoberajúca sa oplodňovaním a financovaním výskumu, na ktorom sa žena zúčastnila.

Adrienne Domasinová (36) sa rozhodla pre účasť na výskume po tom, ako jej lekári pred dvoma rokmi oznámili, že má upchaté vajcovody. V stredu porodila chlapca.

Zmrazovanie vajíčok využívali výlučne ženy trpiace chorobou, ktorá mohla v budúcnosti spôsobiť ich neplodnosť a dávala malú šancu na úspešné počatie potomka. Nedávno však požiadali o možnosť takejto procedúry aj ženy tridsiatničky, ktoré chcú mať deti, ale obávajú sa, že na počatie prirodzeným spôsobom už budú priveľmi staré. Informovala o tom Dr. Jane Fredericková, ktorá dozerala na oplodnenie Domasinovej.

Malú životaschopnosť zmrazených vajíčok čiastočne spôsobujú kryštáliky ľadu, ktoré poškodzujú vajíčka. Naopak, oplodnenie zmrazenou spermiou sa darí aj po desaťročiach od zmrazenia. Vyhlásil to Richard Paulson, profesor reprodukčnej medicíny z University of Southern California.

Na celom svete existuje približne 200 zaznamenaných pôrodov detí zo zmrazených vajíčok. Paulson však vraví, že ešte nikdy nepočul o iných prípadoch počatia zo zmrazeného vajíčka a zmrazenej spermie. Hoci časopis The Journal of Assisted Reproduction and Genetics informoval o jednom takom prípade, ktorý sa stal minulý rok v Austrálii.

Počas výskumu dostávala Domasinová tabletky na stimulovanie produkcie vajíčok. Tím odborníkov zbieral vajíčka, zmrazoval ich a po štyroch mesiacoch ich vstrekol k rozmrazeným darcovským spermiám. Oplodnené vajíčko potom implantovali do ženy.

Domasinovej syn Noah Peter Domasin sa narodil v Laguna Hills na klinike a vážil 3,6 kilogramu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: