Dzurinda: Nemocnica vo Veľkom Krtíši ilustruje nesprávny prístup MZ

Dzurinda: Nemocnica vo Veľkom Krtíši ilustruje nesprávny prístup MZ
Zdroj: bigstockphoto.com

Príklad nemocnice vo Veľkom Krtíši ilustruje nesprávnosť rušenia nemocníc od zeleného stola, ako ho pripravuje ministerstvo zdravotníctva. Na základe výsledkov výjazdu poslancov SDKÚ-DS a SMK do nemocnice to uviedol predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

"Nenájdete dôvod na to, aby takáto nemocnica bola zrušená," uviedol s dodatkom, že od svojej transformácie na neziskovú organizáciu pred tromi rokmi je neustále v čiernych číslach. Minulý rok dosiahla zisk 556 000 Sk, ostatné tri roky každoročne nakupuje modernú techniku za 8-10 miliónov korún a do konca roka plánuje preinvestovať 60 miliónov korún, z čoho 80 percent kryjú európske fondy.

K takýmto výsledkom sa podľa Dzurindu nemocnica prepracovala aj vďaka úsporným opatreniam. Len počet pracovníkov za uplynulé tri roky klesol viac ako o polovicu bez toho, že by sa zrušila niektorá prevádzka. Počet lôžok klesol z 360 na 176.

Paradoxne sa však nemocnica vo Veľkom Krtíši spomína v súvislosti s pripravovaným zoznamom nemocníc určených na reprofilizáciu. Preto je podľa Dzurindu principiálne nesprávne, ak ministerstvo namiesto súťaživosti zdravotných poisťovní plánuje podporiť trendy k monopolizácii, napríklad povinným prepoistením poistencov štátu do štátnych poisťovní.

O zachovaní a rušení lôžkových častí nemocníc by podľa Dzurindu nemali rozhodovať úradníci od "zeleného stola", ale práve poisťovne. "Len súťaživé prostredie a zaangažovanosť zdravotných poisťovní na vlastnom hospodárskom výsledku tak, ako je zaangažovaná táto nezisková nemocnica, môže viesť k tomu, že si budú objednávať výkony v naozaj najkvalitnejších a efektívnych zdravotníckych zariadeniach," uzavrel Dzurinda.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: