Svetový deň astmy si pripomenieme 1. mája

Svetový deň astmy si pripomenieme 1. mája. Jeho tohtoročná hlavná téma znie Môžeš kontrolovať svoju astmu. Vyhlásila ju Globálna iniciatíva pre astmu (GINA) so zámerom zvýšiť povedomie u ľudí o tomto ochorení a o zdravotnej starostlivosti vo svete.  

Združenie astmatikov Slovenska pri tejto príležitosti plánuje zorganizovať 11. a 12. mája celoslovenské plávanie ľudí postihnutých týmto ochorením a ich priateľov. Medzi sebou budú súťažiť mestá Bratislava, Trenčianska Turná, Banská Bystrica, Poprad a Košice.

Okrem toho v sieti vybraných elektropredajní na Slovensku budú lekári 12. mája od 13.00 hodiny zadarmo merať pľúcne funkcie. Výsledky meraní hneď vyhodnotia. Bronchiálna astma je ochorenie staré ako ľudstvo samo. Už na egyptskom papyruse z roku 1560 pred Kristom je popísaná choroba podobná prieduškovej záduche. Podobné ochorenie spomína aj Homér vo svojej Iliade a tiež Hippokratovi žiaci. 

Definícia bronchiálnej astmy sa s vývojom ľudských znalostí postupne menila a vyvíjala. Podľa Medzinárodnej dohody o diagnostike a liečbe astmy z roku 1992 je dnes astma definovaná ako chronické ochorenie dýchacích ciest. Hlavnými bunkami, ktoré sa tomto zápale podieľajú, sú eozinofily a granulocyty. Zápal zvyšuje hyperreaktivitu priedušiek, v dôsledku čoho sa objavujú prejavy bronchiálnej obštrukcie, ktoré ustupujú spontánne alebo vplyvom liečby.

Informácie TASR získala zo Združenia astmatikov Slovenska.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: