Komplexnú diagnostiku astmy poskytuje košická Fakultná nemocnica L. Pasteura

Komplexnú diagnostiku astmy poskytuje ako jediná v Košickom kraji Fakultná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach kumuláciou pracovísk Oddelenia klinickej imunológie a alergológie, Kliniky pneumológie a ftizeológie a Kliniky pracovného lekárstva.

Oddelenie klinickej imunológie a alergológie na Rastislavovej ulici ako jedno z prvých v Európskej únii začalo s podávaním monoklonálnej protilátky anti IgE, ktorá zlepšuje kvalitu života aj u veľmi ťažkých astmatických pacientov, vzdorujúcich bežnej liečbe. Pri príležitosti Svetového dňa astmy, ktorým je 1. máj, jeho pracovníci komukoľvek odpovedia na akékoľvek otázky, súvisiace s ochorením. Ako informovala dnes hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová, zasielať ich možno mailom na adresu okia@fnlp.sk.

Astmou trpí celosvetovo asi 300 miliónov pacientov, na Slovensku je to asi 3 až 5 percent obyvateľov. Astma je podľa odborníkov závažné ochorenie, ktoré nielen limituje bežnú aktivitu, ale ročne spôsobí smrť 180 000 ľudí. Pritom, ak je včas rozpoznané a správne liečené, väčšina pacientov je bez akýchkoľvek obmedzení. Táto skutočnosť, ako aj prudký nárast počtu alergických ochorení v posledných desaťročiach, vyústili v nevyhnutnosť upozorniť na toto závažné ochorenie od roku 1998 vyhlásením Svetového dňa astmy. Tento rok pripadol na 1. máj a jeho heslom je Majte svoju astmu pod kontrolou.

"Najtypickejším príznakom astmy je pocit nedostatku vzduchu a pískanie na hrudníku pociťované počas dňa, ale neraz i v noci. Na astmu je potrebné ale myslieť aj pri záchvatovitom kašli, u ľudí s častými zápalmi priedušiek, zvlášť opakujúcimi sa v rovnakých ročných obdobiach, ak sa kašeľ objavuje po fyzickej námahe či pri expozícii chladu. Ťažkosti môže mať pacient celý rok, alebo len v krátkom časovom úseku, napríklad na jar, v čase kvitnutia stromov," uviedla primárka Oddelenia klinickej imunológie a alergológie Jana Kiseľová. Všetkým, ktorí majú niektorý z týchto príznakov radí, aby sa dali vyšetriť imunoalergológovi alebo pľúcnemu lekárovi.

V minulosti diagnóza astmy vyradila pacienta z bežného života, mnohí z nich trávili veľkú časť roka v nemocnici alebo v liečebných ústavoch vo Vysokých Tatrách. Dnes sú vďaka modernej liečbe pacienti s astmou známymi osobnosťami kultúrneho a spoločenského života, významnými vedcami, či dokonca olympijskými víťazmi. "Preto ak ste astmatik, snažte sa o svojom ochorení dozvedieť čo najviac, aktívne pristupujte k liečbe a vyhýbajte sa provokujúcim faktorom. Tie Vám pomôže odhaliť váš imunoalergológ," odporúča primárka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: