V materiáloch MZ je podľa Tomanovej veľa otázok, ktoré treba vydiskutovať

V materiáloch MZ je podľa Tomanovej veľa otázok, ktoré treba vydiskutovať
Zdroj: bigstockphoto.com

Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová tvrdí, že v návrhu optimalizácie siete zdravotníckych zariadení a v programe racionalizácie hospodárenia poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti z dielne MZ SR je množstvo otázok, ktoré je potrebné vydiskutovať.

Oba materiály mali byť dnes predmetom rokovania vlády, ale na podnet premiéra Roberta Fica boli z programu zasadnutia kabinetu vypustené.

Podľa Tomanovej sa v tejto súvislosti musí riešiť aj problematika sociálnych lôžok. "Zariadenie sociálnych služieb prakticky nahrádza domáce prostredie, čiže nie je možné teraz zatvoriť nemocnicu a na druhý deň ju otvoriť a povedať, že to bude zariadenie sociálnych služieb", povedala po rokovaní vlády.

Ministerka tiež uviedla, že vytvorenie sociálnych objektov z niektorých zdravotníckych zariadení, tak ako to navrhuje rezort zdravotníctva, je nutné zosúladiť, aby sieť sociálnych služieb na Slovensku bola rovnomerná podľa potrieb a dopytu občanov. Skonštatovala, že dnes je štatisticky evidovaných viac ako 11 tisíc sociálnych lôžok, o ktoré občania žiadajú. Výrazne ale poklesol počet klientov, ktorým je poskytovaná opatrovateľská služba zo strany obcí.

K otázke reprofilizovania 36 nemocníc Tomanová nevedela povedať, či skutočne pôjde o takýto počet, keďže ako zdôraznila, sa pôjde od objektu k objektu s tým, či je pre región vyhovujúci na sociálne služby. "Ak chýbajú peniaze na prevádzkovanie nemocníc, určite nebude môcť kraj použiť prostriedky na to, aby ich prevádzkoval ako sociálne zariadenia," dodala Tomanová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: