Biotika sa v roku 2006 dostala z červených čísel

Jeden z najväčších výrobcov liekov na Slovensku Biotika, a. s., Slovenská Ľupča sa v roku 2006 dostala z červených čísel. Kým v roku 2005 dosiahla stratu 80,4 milióna Sk, vlaňajšie hospodárenie ukončila už s hrubým ziskom 71,2 milióna Sk. Výrobu v roku 2006 firma medziročne znížila o 8 % na 1,08 miliardy Sk. Zlepšenie hospodárenie ovplyvnili predaj majetku, know-how a výhodné umorenie dlhodobých záväzkov.

Ako uviedol ekonomický riaditeľ Biotiky Ladislav Poór, aj v tomto roku spoločnosť predpokladá vykázať zisk. Negatívny vplyv na tržby má však v ostatných týždňoch silnejúca koruna. Biotika je proexportne orientovaná firma, až 80 % jej produkcie smeruje podľa Poóra k zahraničným zákazníkom.

Biotika v septembri 2006 odpredala obchodný podiel v českej dcérskej spoločnosti Biotika Bohemia v Prahe vrátanie licencií na výrobu a predaj humánnych prípravkov pre Českú republiku a predala tiež dcérsku spoločnosť Horec.

Podnik je významným výrobcom penicilínu, v ostatnom čase však pre nízku ziskovosť produkciu tohto lieku utlmuje. V súčasnosti sa rozbieha výroba produktu, ktorý slúži ako základ pre výrobu liekov proti AIDS. Postupná zmena výrobného programu by mala Biotike pomôcť udržať existujúcich asi 630 pracovných miest. V spolupráci so zahraničnými partnermi, medzi ktorých patrí aj švajčiarska farmaceutická spoločnosť Lonza Group, by chcela spoločnosť rozbehnúť koncom roka 2007 výrobu ďalšieho nového produktu.

V rokoch 2004 a 2005 sa Biotika prepadla do kumulovanej straty 322 miliónov Sk. Produkcia nových preparátov má v budúcnosti popri pokračujúcej výrobe penicilínu, veterinárnych prípravkov a krvných substancií pomôcť udržať jej hospodárenie v čiernych číslach.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: