Možnosť spirometrického vyšetrenia v NR SR využilo 70 poslancov

Možnosť absolvovať spirometrické vyšetrenie pľúcnych funkcii využilo vo štvrtok 70 poslancov a desiatky pracovníkov NR SR a zástupcov prítomných médií.

Akciu v priestoroch Národnej rady SR (NR SR) zorganizovalo Združenie astmatikov SR pri príležitosti Svetového dňa astmy.

Celkovo vykonali 134 vyšetrení a zistili rôzny stupeň obštrukcie u 12 osôb, z toho u ôsmich poslancov NR SR.

Cieľom merania bolo priblížiť problematiku astmy zákonodarcom a upozorniť na skutočnosť, že problém respiračných ochorení je stále akútny. "Výsledky meraní v NR SR približne kopírujú výskyt astmy na celom Slovensku, kde choroba postihuje tri až päť percent populácie," uviedol v tejto súvislosti jeden z prítomných pneumológov Dušan Salát.

Sprievodným podujatím bola výstava kresieb detí s astmou a ich priateľov na tému Život s astmou. Otvoril ju predseda výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný. Svojimi kresbami sa na výstave predstavili deti zo Základnej školy na Pankúchovej ulici v Bratislave a z Materskej a Základnej školy v Trenčianskej Turni. Kresby odzrkadľujú, ako sa cítia deti s alergiou a astmou, ale ponúkajú aj pohľad zdravých detí na to, ako vnímajú ťažkosti svojich kamarátov s týmto ochorením.

Podľa odhadov na svete trpí astmou približne 300 miliónov ľudí, pričom 180 000 z nich každý rok na astmu zomrie.

Informáciu TASR poskytla Adriana Švarcová z agentúry Seesame.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: