Deň boja proti mozgovej mŕtvici pripomenie dôležitosť prevencie

Dôležitosť prevencie pripomenie Deň boja proti mozgovej mŕtvici, ktorý vyhlásila Medzinárodná spoločnosť pre mŕtvicu na 16. mája. "Našou snahou je, aby sme zredukovali na minimum všetky možné ovplyvniteľné riziká, ktorými by sme vedeli znížiť incidenciu, a tým aj úmrtnosť na cievne mozgové príhody (CMP)," uviedol profesor Pavel Traubner, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre neurológiu.

Pomoc slovenským pacientom, ktorí sú vystavení zvýšenému riziku alebo prežili CMP ponúka od roku 2006 projekt sanofi aventis "Zauzlil sa vám život?. Záštitu nad ním prebrala Slovenská neurologická spoločnosť a všetky informácie sú na stránke www.pomozgovejprihode.sk.

Predísť mŕtvici môže pomôcť správna životospráva. Fajčenie, nadmerné požívanie alkoholu, obezita a vysoký krvný tlak zvyšujú riziko ochorenia.

Príznakom CMP môže byť náhly pocit stŕpnutia tváre, rúk alebo nôh, zväčša na jednej strane tela. Taktiež problémy s rečou, porucha videnia a silná bolesť hlavy bez evidentnej príčiny. Spolu s problematickou chôdzou či stratou rovnováhy patria k najbežnejším prejavom CMP.

Najbežnejší typ mozgovej mŕtvice spôsobuje prekážka v krvnom prietoku, ktorá preruší dodávku nevyhnutného kyslíka a živín do mozgu. Ďalšiu príčinu mŕtvice predstavuje prasknutie krvných ciev v mozgu, čím dochádza k presakovaniu krvi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: