Američanka prežila oddelenie hlavy od tela pri autonehode

Americkí chirurgovia majú ozajstný dôvod hovoriť o zázraku v prípade pacientky, ktorej sa pri vážnej autonehode oddelila hlava od tela. Žena nielenže prežila, ale dokonca ani neochrnula.

Shannon Malloyová (30) z amerického štátu Nebraska 25. januára havarovala a prudký náraz ju hodil o prístrojovú dosku automobilu. Jej lebka sa pritom oddelila od chrbtice, koža, miecha a ostatné vnútorné orgány však zostali nepoškodené. 

Z medicínskeho hľadiska išlo o zriedkavú a spravidla smrteľnú diagnózu - tzv. vnútornú dekapitáciu. Lekári preto pripravili Malloyovej príbuzných na to najhoršie. Silná vôľa však udržala pacientku pri živote dostatočne dlho na to, aby chirurgovia vykonali komplikovaný operačný zákrok, pri ktorom zafixovali hlavu za pomoci špeciálnych skrutiek a korzetu. 

Kým sa lekárom podarilo stabilizovať hlavu a spevniť krk, "lebka sa mi zošmykla asi päťkrát," spomína Malloyová. Operácia sa nakoniec podarila. Pacientke, ktorá unikla očakávanej smrti aj paralýze, už medzitým odstránili fixačný korzet. Kvôli poškodeniu nervového systému jej zostali následky v podobe škúlenia a ťažkostí s prehĺtaním. 

Neurochirurg Gary Ghiselli z Denveru tvrdí, že s takýmto mimoriadnym prípadom sa ešte nikdy nestretol. Iba raz vo svojej profesionálnej kariére videl podobný úraz, ten sa však skončil smrteľne.   "Je to zázrak, že Malloyová nehodu vôbec prežila," domnieva sa doktor Ghiselli. "A je tiež zázrak, že urobila taký pokrok".

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: