Firma T-ray: Potravinový doplnok Boom neobsahuje nebezpečný sildenafil

Potravinový doplnok Boom - afrodiziakum, ktorého niektoré šarže v Česku nielenže označili za nebezpečné pre diabetikov a kardiakov, ale ich už nariadili stiahnuť z trhu, podľa dodávateľa výrobku - slovenskej firmy T-ray "má deklarované rastlinné zloženie a prítomnosť nebezpečného prvku sildenafil v ňom nie je známa". Pre TASR to uviedol konateľ spoločnosti T-ray Juraj Trsťan.

Na zistenie prítomnosti sildenafilu v produkte Boom dala T-ray jeho vzorky na laboratórny rozbor spoločnosti Belnovamann Int., s. r. o., ktorá je certifikovaným orgánom CERTEX v Bratislave, dodal konateľ. Výsledok posúdenia vzoriek odhadol konateľ do mesiaca.

Ako ďalej uviedol, T-ray je dovozcom a predajcom potravinového doplnku Boom dovážaného vo forme základnej suroviny z USA. "Táto surovina sa ďalej domiešava s holandským kakaom a sladidlom. Jej používanie schválil Úrad verejného zdravotníctva SR pod číslom HH SR 1903/2004-HŽPP/VK s platnosťou do 31. decembra 2009." O tom, že Boom nie je zdraviu škodlivý, svedčí jeho rastlinné zloženia a fakt, "že sme doteraz nezaregistrovali žiadne sťažnosti odberateľov," potvrdil Trsťan.

Bez lekárskeho predpisu je Boom nepredajný. Český internetový portál novinky dnes oznámil, že v Česku prostredníctvom internetu a v obchodoch predávala Boom chrudimská spoločnosť Natural Medicaments. "Doplnok stravy Boom s dátumom minimálnej trvanlivosti do 6. decembra 2008 musí firma Natural Medicaments Chrudim stiahnuť z trhu," oznámila česká Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia na svojej internetovej stránke.

Firma Natural podľa inšpekcie ponúka uvedený výrobok prostredníctvom internetu a dodávala ho ďalšiemu predajcovi, spoločnosti Unimoservis Praha. Ani ten však nesmie doplnok stravy ďalej predávať.

Inšpekcia preverila aj spoločnosť Virtshop CZ (Hradec Králové), ktorá Boom doviezla pre Natural zo Slovenska od výrobcu T-ray. Virtshop mal v rámci kontroly na sklade ďalšie balenie tohto doplnky, ktorý podľa rozhodnutia inšpekčného orgánu ČR musí stiahnuť z predaja.

Štátna inšpekcia ČR odporúča spotrebiteľom, ktorí si tento výrobok už kúpili, aby ho nepoužívali a vrátili predajcovi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: