Kučinský: Ak vláda nesplní naše požiadavky do 20. júna, vstúpime do štrajku

Ak vláda nesplní požiadavky Slovenského odborového zväzu pracovníkov zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZPZaSS) do 15., respektíve do 20. júna, zdravotníci vstúpia do ostrého štrajku. Pre TASR to dnes vyhlásil podpredseda zväzu Andrej Kučinský.

Zdôraznil, že základnou požiadavkou je 30-percentné zvýšenie platov pre všetkých zamestnancov zdravotníckych zariadení. "Chceme tiež, aby štát odvádzal za ekonomicky neaktívne obyvateľstvo päť percent z priemernej mzdy počas celého roka tak, ako to má formulované vláda v programovom vyhlásení," uviedol Kučinský.

Podľa jeho slov si exekutíva neplní svoj program, pričom priemerné mzdy v zdravotníctve patria medzi najnižšie v porovnaní s inými rezortmi národného hospodárstva.

SOZPZaSS požaduje tiež od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prešetrenie legitímneho postupu zdravotných poisťovní pri nakladaní zo zdrojmi povinného zdravotného poistenia. "Inak sa robia zmluvy s malými a strednými nemocnicami a inak s fakultnými," konštatoval podpredseda zväzu. Od vlády zároveň chcú riešenie krízového stavu v rezorte.

Kučinský ubezpečil, že pacienti štrajkovú pohotovosť nepociťujú. "Budeme sa snažiť, aby to nepocítili ani počas prípadného ostrého štrajku."

Do štrajkovej pohotovosti sa podľa Andreja Kučinského od pondelka 21. mája zapojilo už všetkých 72 zdravotníckych zariadení, ktoré sú v Asociácii nemocníc SR a Asociácii fakultných nemocníc.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: