Liečba pedofilov obmedzuje sexuálne zneužívanie detí

Sexuálne zneužívanie detí sa dá obmedziť cielenou liečbou mužov s pedofilnými sklonmi. Vyplýva to z jedinečného projektu, o ktorom dnes informovala berlínska klinika Charité. V rámci projektu absolvovalo prvých 20 mužov, ktorí pociťovali sexuálnu náklonnosť k deťom, špeciálnu liečbu. U všetkých potenciálnych pedofilov lekári napríklad zistili ústup porúch vnímania, pri ktorých nadobudli presvedčenie, že deti chcú od nich sex.

Kontroverzný projekt kliniky Charité sa začal v lete roku 2005. Na kritiku reagovala klinika argumentom, že pedofilov treba zachytiť ešte pred tým, ako zneužijú nejaké dieťa. Výskum finančne podporovala aj nadácia na ochranu detí Hänsel+Gretel, podľa ktorej dokázateľne existujú liečebné postupy pre mužov s pedofilnými sklonmi.Od roku 2005 sa do projektu anonymne prihlásilo okolo 550 mužov, z ktorých vybrali necelú stovku. Účastníkom však odborníci na začiatku zdôraznili, že zo svojich sexuálnych sklonov sa nikdy úplne nevyliečia. Liečba však môže pomôcť v tom, že takíto ľudia sa budú vedieť ovládať a v krajnom prípade užijú lieky.

Vedci z Charité predpokladajú, že približne 200.000 mužov v Nemecku zo všetkých vekových skupín a vzdelanostných úrovní má pedofilné sklony. Zároveň upozornili na skutočnosť, že pri vzdelávaní lekárov sa na týchto ľudí neprihliada a neexistujú takmer žiadne ambulancie. Budúcnosť projektu kliniky Charité je otvorená. Nadácia automobilky Volkswagen štúdiu financuje do konca novembra. Nemocenské poisťovne liečbu zatiaľ nepreplácajú. V Charité práve na ňu čaká ďalších 45 mužov, ktorí majú obavy so sexuálneho zneužitia dieťaťa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: